måndag 11 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Lundabyrå vädrar morgonluft

Fjolåret var tufft, men nu vill kommunikationsbyrån Symbal Communication i Lund rida på en ökande efterfrågan på tjänster inom utbildning och kommunikation i förändringsprocesser, framförallt bland stora företag.

Utöver redan etablerade storkunder som Ikea och Tetra Pak tog Symbal under 2009 in transportföretaget Bring Frigoscandia och industriföretaget Höganäs som nya kunder.

— Många företag satsar för att bli effektivare i sin kommunikation med personalen. Kompetensutveckling och kostnadsbesparingar står högt på dagordningen i dessa tider och efterfrågan på onlineutbildningar fortsätter att öka, säger VD Peter Gustafson.

Under 2009 valde Symbal Communications att fokusera ännu mer på utbildning och kommunikation i samband med förändringar i exempelvis bolagsstrukturer. Symbal säljer konsulttjänster som ska göra förändringsarbetet snabbare och effektivare hos kundföretagen.

Sedan starten 2003 har Symbal haft positiv tillväxt fram till 2008, då bolaget omsatte cirka 12 miljoner kronor. Under våren 2009 gick omsättningen däremot ned och de preliminära siffrorna visar en omsättning på 9,5 miljoner för helåret. Orderläget inför 2010 är i nuläget positivt uppger Peter Gustafson. Företaget har idag nio anställda, varav två anställts de senaste månaderna.

Fjolåret var tufft, men nu vill kommunikationsbyrån Symbal Communication i Lund rida på en ökande efterfrågan på tjänster inom utbildning […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.