onsdag 2 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Malmö Högskola ett steg närmare kvinnosportcenter

Malmö Högskola är på väg att skriva på en avsiktsförklaring om att flytta in på The World Village of Women Sports, kvinnoidrottscentret som planeras i Malmö. För tillfället diskuteras detaljerna i en möjlig överenskommelse.

I våras skrev Sydsvenskan under en avsiktsförklaring om att flytta in i det stora komplex som ska byggas vid Hästhagens idrottsplats och nu håller Malmö Högskola på att göra detsamma. 

— Det finns planer på det, men alla detaljer är ännu inte utredda så man kan säga att vi för diskussioner, säger högskolans fastighetschef Birgitta Wickman.

Det är den idrottsvetenskapliga delen av Malmö högskola som eventuellt kommer att flytta in i det nya forskningscentret. Vinsterna med en flytt dit är bland annat att man kan samla tvärvetenskaplig kompetens och få större fokus på internationellt arbete, menar enhetschefen Aage Radman.

Enligt Mårten Hedlund, som tillsammans med Kent Widding Persson är initiativtagare till centret, är ambitionen att Malmö högskola ska kunna börja flytta in år 2012.

Malmö Högskola är på väg att skriva på en avsiktsförklaring om att flytta in på The World Village of Women […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.