måndag 30 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nanobolag i Lund landar 82 miljoner i riskkapital

Lysdiodbolaget Glo i Lund, grundat på nanoforskning vid Lunds universitet, har tagit in 82 miljoner kronor i en nyligen avslutad finansieringsrunda. De tidigare ägarna, bland dem norska Teknoinvest och svenska Provider Venture Partners, har fått sällskap av de norska kraftbolagen Agder Energi och Hafslund.

För pengarna ska Glo starta pilotproduktion av sina nanotekniktillverkade lysdioder. Pilotanläggningen kan komma att läggas i Lund — det definitiva beslutet om placeringen fattas inom kort. Redan nu står klart att personalstyrkan i Lund kommer att utökas från 20 personer till minst 25.

Enligt VD Bo Pedersen kommer den nya finansieringen att täcka bolagets behov åtminstone för det närmaste året. Glos teknik innebär att lysdioder kan tillverkas på rent kisel vilket är billigare än de material som används i dag, och på betydligt större ytor vilket gör själva produktionsprocessen billigare. Bolaget skalar nu upp produktionen från lab-nivå till pilotproduktion, och sent 2010 eller tidigt 2011 räknar Bo Pedersen med att Glo ska vara redo för storskalig produktion.

Glo har i dag ingen omsättning. Inom fem år siktar dock bolaget på att sitta på 5 procent av en världsmarknad som vid det laget beräknas kunna vara värd 10 miljarder kronor årligen. Bland de potentiella kunderna finns dels etablerade lysdiodtillverkare som Osram, dels en växande skara nya bolag som placerar in dioderna i belysningslösningar.

Även om en stor del av Glo i dag ägs av norska finansiärer, finns inga planer på att flytta verksamheten till Norge enligt Bo Pedersen. En eventuell framtida flytt skulle mer sannolikt gå till någon plats i Europa där man har erfarenhet av lysdiodproduktion, eller till USA.

— Men helst vill vi ha bolaget här. Vi vill alltid ha forskningen och utvecklingen i samarbete med Lunds universitet och de forskare som utbildas här. Det är tänkbart att den första storskaliga produktionen placeras här, säger Bo Pedersen.

Glo grundades 2005 av forskare vid Lunds universitet, bland dem professor Lars Samuelson.

Lisa Kirsebom

Lysdiodbolaget Glo i Lund, grundat på nanoforskning vid Lunds universitet, har tagit in 82 miljoner kronor i en nyligen avslutad […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.