måndag 31 mars 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Kinaveteran ny VD på TerraNet…

Ideonbolaget TerraNet blickar mot Kina för såväl utveckling som produktion av bolagets mobilteknik. Nu plockas Pär-Olof Johannesson, med ett förflutet från bland annat Ericssons och ABB:s verksamheter i Kina, in som ny VD.

Pär-Olof Johannesson ersätter därmed grundaren Anders Carlius på chefsstolen. Carlius kommer dock jobba kvar nära den nya VD:n med bland annat marknadsfrågor, uppger Anders Rantén, styrelseordförande i TerraNet.

— Anders Carlius är ung och entusiastisk, men har liten erfarenhet av stora, internationella affärer. Därför har han valt att avgå inför de tunga förhandlingar vi står inför, säger han till Rapidus.

TerraNets teknik är tänkt att byggas in i mobiltelefoner för att göra dem till såväl sändare som mottagare av signalerna. I kombination med små billiga antenner ska det eliminera behovet av basmaster, vilket är praktiskt i svårtillgängliga områden eller katastrofzoner där infrastrukturen är utslagen.

Bolaget har gjort ett antal demonstrationer med prototyper i Ecuador de senaste åren och enligt Anders Rantén har den första ordern från Ecuador redan kommit, värd åtta miljoner dollar. Men då måste telefonerna kunna levereras och fortfarande återstår 30-40 procent av teknikutvecklingen.

— Skulle vi gjort det själva i Lund hade det tagit kanske 1-2 år. Men då hade vi suttit med 30-50 anställda, säger Anders Rantén.

Istället satsar bolaget på att förlägga såväl den resterande teknikutvecklingen som produktionen till Kina. I helgen satte sig ledningen på ett plan för att försöka förhandla fram ett samarbetsavtal med en kinesisk partner.

Pär-Olof Johannesson är i grunden jurist vid Lunds universitet. I dag jobbar han bland annat på Schweizbaserade investmentbolaget Mankato samt som marknadschef för Nanjing Scandinavian Industrial Campus, ett företagshotell för mindre bolag som vill starta verksamhet i Kina.

Erik Olausson

Ideonbolaget TerraNet blickar mot Kina för såväl utveckling som produktion av bolagets mobilteknik. Nu plockas Pär-Olof Johannesson, med ett förflutet […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Ledningsrockad i fastighetstjärnan

    SLP:s vd Tommy Åstrand lämnar sin post och väljs i stället in i styrelsen vid den kommande stämman. Hans ersättare är i allra högsta grad intern. Samtidigt tackar en anmnkunnig grundare för sig och avböjer omval till styrelsen.

  • Ny metod ska hitta cancern i tid

    Håranalys ska upptäcka tidigt stadium av prostatacancer. Den innovativa metoden har utvecklats av Lundabolaget Capillon Analytics, som applicerar geologiska analyser på människokroppen.


  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Precise tar in M&A-kompetens

    Precise Biometrics i Lund föreslår en specialist på strategiska företagsaffärer till styrelsen. Vd Joakim Nydemark förnekar dock att det ligger en ny agenda bakom rekryteringen.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Nytt stödnätverk för elekronikföretag

    Opentech, tidigare med namnet Mobile Heights, i Lund går i spetsen för en ny stödsatsning för små och medelstora elektronikföretag. – Vi vill hjälpa dem ut internationellt, säger Opentechs vd Ola Svedin.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.

  • Alteri Care satsar globalt

    Efter satsningen på internationell expansion närmar sig vårdtechbolaget lönsamhet – och ska revolutionera sjukvården i Zimbabwe.

  • Hon tar över rodret på Softhouse

    I fjol tog Stina Åkesson plats i vd-stolen på teknikbolaget Ourliving. Nu kliver hon även in i en vd-roll på ägarbolaget Softhouse. Här berättar den förre AF-borgbossen om ett turbulent fjolår.

  • Eletives sämsta år – 40 procent upp

    Det snabbväxande Malmöbolaget Eletive gjorde sitt hittills sämsta år i fjol. Och då var tillväxten ändå 40 procent. — I år kommer vi att passera 100 miljoner i ARR, säger vd Marcus Wennmo.