fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Mobilteknik från Minc hjälper väktare

IT-bolaget Sindarin Technologies i Malmö tar väktarföretaget Commuter Security Group som kund. Sindarins mjukvara för IP-baserad kommunikation ska bland annat göra väktarnas jobb tryggare.

Sindarin grundades ifjol av en grupp avhoppade Teleca-ingenjörer. I centrum finns en teknik som bland annat kan få en vanlig mobiltelefon att fungera som en walkie-talkie. Senaste månaderna har mjukvaran förfinats och idag går det exempelvis att filma med telefonen och i realtid spela upp filmen över nätet. Något som är användbart i säkerhetsbranschen, med centrala ledningsfunktioner och väktare ute på fältet.

I en första affär inom området ska nu Commuter Security Group i Stockholm använda applikationen. Avtalet sträcker sig över två år. Systemet är tänkt att hantera det mesta i väktarnas jobb, allt från arbetsordrar till kommunikation och positionering.

Förhoppningen hos Sindarin är sedan att affären kan ge en skjuts i jakten på riskkapital.

— Fem miljoner kronor behöver vi för att göra något riktigt bra. Kommer vi upp i tio till tjugo miljoner får vi en enorm hävstång, säger VD Henrik Lundblad.

Pengarna är vikta till produktutveckling och säljinsatser inom främst säkerhets- transport- och logistiksektorn. Bolaget har huvudkontor på Minc.

Kristian Svensson

IT-bolaget Sindarin Technologies i Malmö tar väktarföretaget Commuter Security Group som kund. Sindarins mjukvara för IP-baserad kommunikation ska bland annat […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.