onsdag 25 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

… som går in i Asien med ny distributör

Lundabolaget Comsys har slutit ett distributionsavtal med det tyska bolaget Epcos som innebär att Comsys produkter ska lanseras på den asiatiska marknaden.

I början av hösten kommer företaget att tillsammans med Epcos lansera produkterna på en mässa i Shanghai i Kina. Men att få spridning i Asien är bara en del av Comsys strategi för att sprida sina produkter bredare.

I dagsläget sköter bolaget själva den svenska, holländska och tyska marknaden. Nyligen slöts ett avtal med en partner i Danmark som hoppas göra de första affärerna före semestern. Comsys förhandlar även med partner i Norge och Sverige och tittar på tänkbara samarbeten i Tyskland och Holland som planeras vara på plats under året. En etablering i Nordamerika är planerad till nästa vår.

Hittills har Comsys bland andra Sandvik, Öresundskraft, Vattenfall, TetraPak och Volvo på kundlistan. Nyligen köpte även Höganäs ett av Comsys ADF-system, värt cirka tio miljoner kronor.

— Vi har hållit en låg profil under ett antal år och arbetat nära våra kunder för att nå fram till ADF-lösningen. I år satsar vi rejält på etablering och försäljning, säger Comsys VD Peter Ström.

Totalt har Comsys tagit in runt 40 miljoner kronor i kapital sedan starten 1996. Idag är det engelska fondbolaget NMC majoritetsägare. Peter Ström äger 40 procent av bolaget tillsammans med medgrundarna Jonas Persson och Dan Liljengren.

Lundabolaget Comsys har slutit ett distributionsavtal med det tyska bolaget Epcos som innebär att Comsys produkter ska lanseras på den […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Nya spelutvecklare i hamn

    Nu är det klart vilka spelutvecklingsföretag som kommer att delta i Haven, startprogrammet som körs av Game Habitat och Minc.


  • Duearity-grundarna startar nytt i skogen

    Det Malmöbaserade medicinteknikbolaget Duearity kastade in handduken och gick i konkurs i höstas. Nu är de båda grundarna tillbaka med en ny satsning inom skogsnäringen.

  • Övertecknat i Arrowlake

    Finansmannen Jan Barchan via Briban Invest och Salén-gruppen kliver in som nya ägare i ozonbolaget Arrowlake. – Pengarna från emissionen öppnar för större installationer, säger vd Fredrik Bernshed.

  • Position Green kapar personalstyrkan

    Position Green har gått som tåget. Förra året dubblades omsättningen och framtiden såg ljus ut. Men så kom omnibussen och tar Malmöbolaget åt andra hållet. Vd Daniel Gadd tvingas varsla 41 anställda i Sverige om uppsägning.

  • Sysav planerar miljardinvestering för nollutsläpp

    Efter en tids tester är beslutet taget: Sysav ska arbeta för fullskalig koldioxidinfågning. Investeringen beräknas landa på 3 miljarder. – Det är inte bara en kostnad för klimatet, det är en investering i konkurrenskraft, säger vd Malin Dahlroth.

  • Diapure redo att växa

    PODD: Fosfor är ett av de vanligaste ämnena som bidrar till övergödning av Östersjön. Lisa Heiberg är biolog från lantbruksuniversitetet […]

  • Position Green på grön kvist

    Malmöbolaget Position Green fortsätter sin tillväxtresa och dubblar försäljningen på nytt. Det står klart när grundaren Daniel Gadd delar med sig av 2024 års siffror.

  • Watersprint köper kanadensiskt bolag

    Vattenreningsbolaget Watersprint från Lund köper samtliga tillgångar i konkursade Acuva Technologies. Vd André Carlsson hoppas att köpet ska stärka Watersprints position på den globala vattenreningsmarknaden.

  • Elonroad får order i USA

    Elonroad i Lund har landat en stororder i USA. Bolaget ska leverera fordonsladdsystem till en hamnterminal i Long Beach i Kalifornien. Det är den första ordern som företaget får i landet.

  • Elonroad: Tråkigt men ingen katastrof

    I en pinfärsk rapport till Regeringen har Trafikverket slagit fast att Sverige inte bör planera för en större utbyggnad av elvägar, där fordon laddas medan de kör. Elonroads vd Karin Ebbinghaus tar det med ro.

  • Lundabolag i genombrottsaffär med Alfa Laval

    Lundabaserade EPFF säljer ett av sina patent till Alfa Laval. Affären innebär ett kommersiellt genombrott för bolagets teknologi.