torsdag 30 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Automatisk adressbok bas för nytt Mincbolag

|  , ,
|  

Varför göra själv det andra kan göra åt dig? Det är idén bakom nystartade Malmöbolaget Ambadoos webbaserade adressbok med automatisk uppdatering.

— Säg att du har ett par hundra kontakter i kontaktlistan. Istället för att du ska hålla reda på alla deras uppgifter räcker det om du håller reda på din egen, säger Petter Palander.

Han var arkitekt på ingenjörs- och designkoncernen Atkins Köpenhamnskontor innan han tillsammans med spanjoren Rafael Rebolleda startade Ambadoo strax efter årsskiftet. Nu är utvecklingen i full gång av adressbokssystemet, som påminner lite om ett socialt nätverk som Facebook.

Varje användare skapar sin egen profil med kontaktuppgifter som vänner och familj sedan får tillgång till. Den användare som flyttar eller byter nummer ändrar själv i sin profil, varefter ändringarna automatiskt vidarebefordras till alla som har tillgång till profilen. Till sommaren släpps första betaversionen för webben och iPhone.

Systemet är tänkt att vara gratis till största delen, bolaget räknar istället med intäkter från främst företag som vill ha utökad service. Några sådana kundsamarbeten är redan på gång, uppger Petter Palander. I dagsläget finansieras bolaget med lån från Almi.

Erik Olausson

Varför göra själv det andra kan göra åt dig? Det är idén bakom nystartade Malmöbolaget Ambadoos webbaserade adressbok med automatisk […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Alfa Laval trefaldigar innovation i Lund

    Först var det Tetra Pak med innovationscentret Biotech Heights. Nu investerar Alfa Laval i ytterligare ett i Lund. Rapidus var på plats när det ceremoniella första spadtaget togs på onsdagen.

  • Lämnade tv-jobbet för mammaträning

    Gravida vet inte alltid hur eller vad de får träna under graviditeten. Det tog tv-reportern Isabella Boltenstern fasta på och startade appen Mammaträning som guidar svenska kvinnor både före och efter att de föder barn. Nu ska appen ut i världen.

  • ”Ännu ett skitkvartal”

    ”Det känns som att jag skrivit samma vd-ord flera kvartal i rad nu, att nu är det dåligt men snart blir det bätrre”. Det säger Oscar Ahlgren, vd för finansrådgivaren Västra Hamnen Corporate Finance. Vändningen låter helt enkelt dröja på sig.


  • ”Svårt för kvinnor att resa kapital”

    Bolag med kvinnliga grundare får bara någon enstaka procent av riskkapitalet. Detta vill Minc ändra på och imorgon arrangeras Nordic Female Invest Summit för tionde året i rad. Men på ett decennium har ingenting hänt.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Första året med vinst för Pinmeto

    Saas-bolaget Pinmeto visade 2024 för första gången vinst på sista raden. Nu satsar på bolaget på att utvidga med nya geografiska marknader och samtidigt växa i Malmö.

  • Kändisarna flockas kring AI-investeringar

    Det okända AI-bolaget plockar in 18 miljoner kronor från bland andra Bonnier-familjen och EQT-toppen Thomas von Koch. Det som lockar är grafdatabaser.