fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Way-gruppen dubblar i Köpenhamn

|  
|  

Malmöbaserade konsultkoncernen Way Group fortsätter att växla upp i Danmark. Det närmaste året ska personalstyrkan i Köpenhamn dubbleras, uppger Way Groups VD Mats Weidmar.

I dag jobbar ett tiotal personer som konsulter inom främst java- och .NET-utveckling på Way-gruppens kontor i Köpenhamn. Bland kunderna finns sedan tidigare dagstidningen Politiken.

Koncernen Way Group, där bland annat de fusionerade Malmöbolagen Jayway, Dotway och Realway ingår, sysselsätter totalt runt 160 personer. En siffra som ska växa med 10-15 procent under året, främst i Köpenhamn och Stockholm, uppger Mats Weidmar.

— I huvudstäderna finns kunder inom bank- och finanssektorn samt inom stat och kommun. Det är relativt begränsat i Skåne, säger han.

Förutom i Danmark finns Way-koncernen representerad med bolag i Malaysia, ett enmanskontor i Frankrike samt ett litet dotterbolag med ett par anställda i Kina, inriktat på finanssektorn.

Erik Olausson

Malmöbaserade konsultkoncernen Way Group fortsätter att växla upp i Danmark. Det närmaste året ska personalstyrkan i Köpenhamn dubbleras, uppger Way […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.