tisdag 20 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Insomnat Novosense hoppas på EU-pengar

Ideonbolaget Novosense har legat i dvala sedan i somras efter brist på villiga investerare. Nu sätter ägarna sitt hopp till EU-bidrag för att åter blåsa liv i medicinteknikbolaget.

Med ett Sverigepatent för bolagets sladdlösa EKG-mätare började Novosense under våren 2007 leta riskkapital. 50 miljoner kronor skulle enligt dåvarande VD Karl-Johan Öhman räcka för att ta mätsystemet hela vägen till marknaden.

Men något riskvilligt kapital dök aldrig upp. Karl-Johan Öhman, som var bolagets enda fast anställda, hoppade av i juni och verksamheten lades i malpåse. Nu hoppas ägarna, med Ideonbolaget Tilly Medical Products i spetsen, att EU-pengar ska kunna få bolaget på fötter igen. Novosense deltar sedan tidigare i ett nordiskt samarbetsprojekt på Rikshospitalet i Oslo om en standard för radiokommunikation inom sjukvården. Tilly Medicals VD Jonas Tilly menar att bolaget därmed är en utmärkt kandidat för EU:s sjunde ramprogram, som sponsrar forskning och utveckling med 53 miljoner euro fram till 2013.

— Det kan röra sig om ett antal miljoner kronor i stöd. Vi väntar på besked, men det kan ta en månad till om jag förstår saken rätt, säger Jonas Tilly.

Novosenses EKG-mätare består av tre små sensorer med radiosändare som klistras fast på överkroppen. Den är tänkt att ge hjärtpatienter större rörelsefrihet då deras hjärtaktivitet kan övervakas utan sladdförsedda elektroder.

— Vi ska ta nya tag och starta om det hela. Idén är alldeles för bra för att lägga ner, säger Jonas Tilly.

Förutom Tilly Medical Products står optik- och elektroniktillverkaren Acreo, forskaren Fredrik Sebelius, förre VD:n Tommy Skoog samt elektroniktillverkaren Protego Information som ägare till Novosense.

Erik Olausson

Ideonbolaget Novosense har legat i dvala sedan i somras efter brist på villiga investerare. Nu sätter ägarna sitt hopp till […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Iskallt USA gör Europa hetare

    Donald Trumps krumbukter leder till både framgång och bakslag för svenska företag.
    Medan Klang Ai maxar tillväxten i Europa, är det i vissa fall tvärstopp för företag som redan hunnit över Atlanten.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.


  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Svenska väskorna rymmer ett helt reningsverk

    Ett nyutvecklat, svenskt vattenreningssystem som ryms i två väskor kan rena upp till 20 000 liter kontaminerat vatten per dag – och drar inte mer energi än en hårtork. Perfekt vid kriser. Under 2025 planerar skånska Hydro Vessel att bli dubbelt så många.

  • Bonesupport tyngs av stark krona

    Bonesupport rivstartar 2025 med en rejäl tillväxt i framför allt USA. Men negativa valutaeffekter och ökade kostnader håller nere resultatet i det hyllade bencementbolaget från Lund.

  • …men desto bättre gick det för Avidicare

    Luftreningsföretaget Avidicare från Lund har fyllt på kassan. Bolaget fortsätter nu sin internationella expansionsresa och hoppas på att nå lönsamhet inom två år.

  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.

  • Uppköpsbud på Dignitana

    Dignitana i Lund steg med 67 procent på börsen på tisdagen. Orsaken är ett bud som kommer att göra skalpkylningsbolaget brittiskt. Vd Fredrik Jonsson berättar varför styrelsen vill sälja.

  • Paindrainer stänger fördröjd runda

    Lundabolaget Paindrainer har kommit i mål med en nyemission som varit på gång sedan 2023. Rundan leddes av av två nya ankarinvesterare och nu ska den ökade USA-satsningen bli verklighet.

  • Suturion får grönt ljus av FDA

    Lundabolaget Suturion har fått sin kirurgiska symaskin godkänd av amerikanska FDA. Nu börjar resan på riktigt. Vd Paan Hermansson berättar om planerna.

  • Första ordern viktig symbol för Bibb

    Det Spotlightnoterade medtech-bolaget Bibb Instruments säkrar sin första kommersiella order. I dagarna offentliggjordes också utfallet av den senaste nyemissionen.