onsdag 25 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

3D-festival i Köpenhamn ska slå rekord

När den stora 3D-festivalen på onsdag slår upp portarna för tredje gången i Öresundsregionen är förutsättningarna på flera sätt annorlunda än tidigare.

Festivalen har flyttat över Sundet till Köpenhamn och Øksnehallen efter att de första två åren ha hållit till i Slagthusets lokaler i Malmö. Därmed hoppas arrangörerna slå nytt rekord med över 10.000 besökare. Förra året låg antalet strax under 7.000 personer.

Dessutom är festivalen nu en dansk-svensk tillställning efter att det börsnoterade riskkapitalbolaget A/S Brandts.com i somras köpte 45 procent av aktierna i festivalen av svenska holdingbolaget Andante.

Besökare till festivalen väntas förutom från de nordiska länderna även från Tyskland, Storbritannien och USA. Under festivalen arrangeras bland annat en lång rad seminarier med talare från hela världen och en mässa där ett 50-tal 3D-företag ställer ut.

Festivalen pågår från onsdag till fredag.

När den stora 3D-festivalen på onsdag slår upp portarna för tredje gången i Öresundsregionen är förutsättningarna på flera sätt annorlunda […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Nya spelutvecklare i hamn

    Nu är det klart vilka spelutvecklingsföretag som kommer att delta i Haven, startprogrammet som körs av Game Habitat och Minc.