fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Axis nya VD tvingas avgå efter bara tre månader

Efter mindre än tre månader tvingas Magnus Karnsund avgå från posten som VD för det framgångsrika IT-företaget Axis AB i Lund. Karnsund rekryterades från telekomjätten Ericsson så sent som i januari för att bland annat leda Axis nya satsning på trådlös kommunikation.

Det har den senaste tiden rått oenighet mellan Axis styrelse och Magnus Karnsund i ett antal viktiga frågor. Vid ett styrelsemöte i fredags stod det klart att sprickan var så djup att Karnsund inte längre hade styrelsens förtroende och han tvingades avgå.

Den officiella versionen är att båda parter var överens om att det var bäst att gå skilda vägar, men Axis informationschef Brigitte Salmi gör ingen hemlighet av att det funnits en konflikt.

— Det har varit delade meningar mellan Magnus och styrelsen i ett antal frågor. Nu fortsätter Axis framåt som planerat, säger Brigitte Salmi utan att vilja gå närmare in på vilka frågor konflikten gällt.

Ny VD för Axis AB efter Magnus Karnsund är Peter Ragnarsson, tidigare vice VD i företaget.

Rapidus har förgäves sökt Magnus Karnsund för en kommentar.

Efter mindre än tre månader tvingas Magnus Karnsund avgå från posten som VD för det framgångsrika IT-företaget Axis AB i […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.