tisdag 18 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Känd lundaprofil satsar på bildning för snabbväxare

En konferensgård i det mindre formatet, specialinriktad på företagen i den nya ekonomin, byggs just nu upp av den mångårige Lundapolitikern, tidigare reklammannen Gösta John Bredberg (folkpartiet).

På Akademigården, som den nya anläggningen heter, påbörjas snart den sista etappen av byggarbetena, själva konferenshuset.

Bredberg, som är ordförande i Kultur- och fritidsnämnden i Lund, förverkligar på detta sätt något av en livsdröm. Den går ut på att skapa en mötesplats i lantlig miljö, men ändå nära staden, där framtidsinriktade företag kan arrangera mindre konferenser och delta i gränsöverskridande arrangemang. Exempelvis ska teknik- och naturvetenskapligt inriktade ledningsgrupper med flera erbjudas tillfälle att möta ledande personer inom humaniora och anknytande områden.

Akademigården ligger ett par kilometer utanför Lund, på vägen mot Dalby. Bland hyresgästerna finns redan nu en designbutik, som också kan användas som konferenslokal.

En konferensgård i det mindre formatet, specialinriktad på företagen i den nya ekonomin, byggs just nu upp av den mångårige […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Skånsk miljardnotering på börsen

    Det Rapidus kunde berätta redan i mars är nu bekräftat – Malmöbaserade Wesports noteras på Nasdaq First North Premier redan före årskiftet och fyller samtidigt på kassan till en värdering som mer än fördubblats på ett halvår.

  • Skulle inleda kapitalrunda – blev konkurs

    Labbot ville revolutionera läkemedelsindustrin med sitt analysinstrument. För bara en vecka sedan skulle Lundabolaget resa kapital för att ta instrumentet till den globala marknaden. Nu är det försatt i konkurs.

  • Helsingborg vill dubbla antalet studenter

    En nybildad stiftelse ska bidra till att öka antalet universitetsstudenter Helsingborg. Med näringslivets hjälp vill Helsingborgs handelsförening att antalet ska gå från 4 000 till 10 000.