fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

SwitchCore letar förvärv på världsmarknaden

Lundabaserade SwitchCore, som utvecklar integrerade nätverkskretsar, letar efter företag att förvärva. Enligt företagets pressansvariga, Gunilla Persson, är företag i hela världen av intresse.

— Det finns klara fördelar med att investera i ett företag som ligger i närheten av vårt eget forskningscentra här i Lund. Men det viktigaste, det vi letar efter, är företag som kan vara oss till hjälp i utvecklingen av våra produkter, säger Persson.

Kapital för företagsuppköp får SwitchCore via en nyemission som kommer att tillföra bolaget ungefär 250 miljoner svenska kronor. Några av världens största kapitalförvaltare går in som nya ägare. Vilka det handlar om är hemligt.

Pengarna från nyemissionen ska även användas i samband med lanseringen av bolagets produkter.

Fakta: SwitchCore

SwitchCores första produkt kommer att finnas på marknaden andra kvartalet i år. Utvecklingen av systerprodukter pågår och SwitchCore vill även använda delar av det nytillkomna kapitalet till att skynda på den processen

I dag har företaget ungefär 70 anställda och kontor i Lund, Stockholm och San José, USA. SwitchCore söker just nu ett tiotal personer till kontoren i Lund och Stockholm.

Aktien handlas på Stockholmsbörsens O-lista. Kursutvecklingen har varit mycket gynnsam och aktiens värde har stigit hela 90 procent i år. Vid börsens stängning i går handlades aktien strax över 660 kronor.

Lundabaserade SwitchCore, som utvecklar integrerade nätverkskretsar, letar efter företag att förvärva. Enligt företagets pressansvariga, Gunilla Persson, är företag i hela […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.