fredag 19 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

von Schantz i Rapidusbaren

Lunds universitets tillträdande rektor Torbjörn von Schantz var hemlig gäst i Rapidusbaren nu på torsdagskvällen. Han gjorde sitt första publika framträdande i sin nya roll.

KL2014_1106-185730__MG_8570Torbjörn von Schantz lyfte fram samarbete mellan universitetets olika institutioner som en nyckel för att lyfta verksamheten ännu ett snäpp de närmaste åren. Han slog också ett slag för att förstärka grundutbildningen vid lärosätena.

– Ska Lunds universitet verkligen nå världsklass måste lärandet sättas i centrum. Grundutbildningen har urholkats under lång tid. Inom forskningen har det funnits ett kraftigt stöd senaste åren, men inom grundutbildningen har det saknats vilket är ett generellt problem i Högskolesverige. Prislappen per utbildningsplats är helt enkelt otillräcklig. Lärosätena kan heller inte själva föra över några medel från forskning till grundutbildning, sa Torbjörn von Schantz när han intervjuades på scen av Jan Wifstrand.

Rapidusbaren inleddes med att fastighetsbolaget Briggens nya vd Ola Orsmark presenterade sig. Nytt ansikte i Lund var också Industrifondens färska vd Anders Slettengren, som rest ner från Stockholm tillsammans med fondens life science-ansvariga Nina Rawal.

Idag har Industrifonden nästan en tredjedel av sitt investerade kapital i Skåne, och Slettengren lovade att fortsätta satsa.

– För mig som är uppväxt i Malmö har jag också emotionella kopplingar till regionen. Men i arbetet är det så klart rationella anledningar som styr, sa han.

På scen syntes också Lunds nya biskop Johan Tyrberg. Han berättade om kyrkans roll som kapitalist, i och med det stora mark- och skogsinnehav som institutionen har. Priset ”Rapidus creddar” gick till Pia Kinhult, som nu lämnar regionpolitiken för ett nytt jobb som strategisk rådgivare vid ESS.

I minglet syntes bland andra Ljubo Mrnjavac, Eva Ohlstenius, Gunnar Östenson och Nina Strandberg. /Kristian Svensson

Bild: Kristoffer Lindblad

Ifall du inte har uppdaterad flash – se bilderna här

Lunds universitets tillträdande rektor Torbjörn von Schantz var hemlig gäst i Rapidusbaren nu på torsdagskvällen. Han gjorde sitt första publika […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • “Arbetsmarknaden är nyckeln till allt”

    Det kvittar om du pratar om Skånes behov av infrastruktur eller energi. Dess påverkan på arbetsmarknaden är det som gör frågorna intressanta för politiker. Det sa Johan Eklund, ny vd för Sydsvenska Handelskammaren på Rapidus och Danske Banks nätverksträff.

  • Stor igenkänning i skånska utmaningar

    Infrastruktur, elpriser och arbetsmarknad. Efter att Johan Eklund berättat för Rapidus publik vilka frågor han prioriterar att driva mot den beslutsfattande politiken var samtalen bland deltagarna i full gång. 

  • ”Näringslivet måste kliva in”

    ,
    Kommuner överallt är rätt dåliga på att stimulera näringslivet. Men även företagen har blivit för passiva när det gäller gemensamma framtidssatsningar. Det säger Göran Hellström, företagsprofil i Helsingborg.

  • Pitchtävling på Minc

    På fredag blir det pitchtävling på Minc. Investerarnätverket Yeos Ventures, med affäsängeln Hjalmar Antonsson, bjuder in sex bolag och lovar 250 000 kronor till vinnaren.


  • Lund – staden där emissioner blev en industri

    Kommer vi i framtiden att tala om Lund som staden där nobelprisvinnande innovationer fick vingar – eller där emissionerna blev en egen industri? Det frågar sig Rapidus krönikör Jan Dahlqvist.

  • Investeringar över bron – tänk på det här

    Den som letar riskkapital på andra sidan Öresund gör klokt i att förstå skillnaderna mellan Stockholm och Köpenhamn. Rapidus delägare Jan Dahlqvist delar ett par erfarenheter efter 25 år i riskkapitalbranschen på båda sidor.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Den verkliga AI-utmaningen har knappt börjat

    Det är något nästan febrigt över AI just nu. Men de AI-startups som i dag rider på vågen bör ställa sig frågan: är våra kunder här för att stanna? Jan Dahlqvist höjer ett varningens finger.

  • Miljardbonusen som ingen vill ha

    Facebook-bolaget Meta påstås ha erbjudit upp till 100 miljoner dollar i bonus till Open AI-anställda som kan tänka sig att hoppa över till Zuckerberg. Ändå har inte en enda tackat ja. Jan Dahlqvist frågar sig varför.

  • Glad midsommar!

    Kära Rapidusläsare, ett nytt ”läsår” har gått och vi på redaktionen trappar ned tempot i några veckor. Vi tittar tillbaka på ett intensivt år med många nyheter och event.

  • Bästa affärerna görs nu

    I näringslivets värld är M&A – företagsförvärv och sammanslagningar – den ultimata tillväxtmaskinen. Men just nu är marknaden frusen av geopolitiska spänningar, tullar och osäkerhet. Just därför är det nu som de bästa affärerna görs, skriver Jan Dahlqvist.

  • Kommer AI ta våra jobb?

    Kommer AI att stjäla våra jobb, eller kan den bli vår största tillgång? Med en av Europas högsta arbetslöshet växer oron över hur framtiden kommer att se ut för Sveriges arbetskraft. Nu krävs både mod och ansvarstagande, skriver Jan Dahlqvist.

  • Landet lagom är fullt av enhörningar

    Det råder en bild av att det är svårt att resa riskkapital i Sverige. Det är inte helt sant. I själva verket har Sverige ett av Europas starkaste ekosystem för riskkapital. Det skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist med uppmaningen: Våga drömma, våga stötta.

  • Trump insanity peak – Glad Påsk!

    Låt oss hoppas att påskäggen inte är rödlistade och att de innehåller angenäma överraskningar. Vi har haft nog med dåliga överraskningar på senare tid. Här följer en tankegång om varför det bör bli bättre nu.