torsdag 18 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nytt Malmöbolag utvecklar spelplattform för läromedel

|  
|  

En plattform som lärare kan använda för att bygga egna utbildningsspel baserade på undervisningsmaterial. Det är affärsidén bakom HappiPapi som drivs av entreprenörerna Patrick Larsson och Jens Ode. Plattformen, som består av färdiga mallar för korsord, quiz och andra spel, är i dag gratis att använda.

– Vår ambition är att gå ut och marknadsföra plattformen. Det är ett ”numbers game”. Ju fler som använder den desto mer innehåll kommer att skapas, säger Patrick Larsson till Rapidus.

Duon har jobbat med teknikutveckling inom spelbranschen under många år, först som digitala komplement till traditionella brädspel och senare som appar till läsplattor, telefoner och datorer.

– Vi hade själva små barn och insåg att ”learning by gaming” var att föredra framför läroböcker. Redan när Apple släppte sin första iPad var vi tidigt ute och skissade på appar. I början var det lätt att tjäna pengar, men när konkurrensen hårdnade bestämde vi oss för att sadla om mot en plattformslösning i stället, säger Patrick Larsson.

Happi Games, som plattformen heter, vänder sig till användare både i Sverige och utomlands. Användargränssnittet finns på engelska, svenska och norska, medan spelen finns på ett tjugotal språk. Patrick Larsson och Jens Ode driver bolaget som ett hobbyprojekt vid sidan av sina arbeten som IT-konsulter. HappiPapis inkomster kommer i dag främst från att sälja egna spelappar, men med tiden hoppas de plattformen kan bli lukrativ.

– Just nu handlar det om att bygga upp en användarbas. Med tiden kommer vi kanske att bygga in professionellt content som vi vill ta betalt för. Vi är fortfarande ett bolag som vill tjäna pengar, säger Patrick Larsson.

Sara Nkwe Assarsson

En plattform som lärare kan använda för att bygga egna utbildningsspel baserade på undervisningsmaterial. Det är affärsidén bakom HappiPapi som […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • “Arbetsmarknaden är nyckeln till allt”

    Det kvittar om du pratar om Skånes behov av infrastruktur eller energi. Dess påverkan på arbetsmarknaden är det som gör frågorna intressanta för politiker. Det sa Johan Eklund, ny vd för Sydsvenska Handelskammaren på Rapidus och Danske Banks nätverksträff.

  • Stor igenkänning i skånska utmaningar

    Infrastruktur, elpriser och arbetsmarknad. Efter att Johan Eklund berättat för Rapidus publik vilka frågor han prioriterar att driva mot den beslutsfattande politiken var samtalen bland deltagarna i full gång. 

  • ”Näringslivet måste kliva in”

    ,
    Kommuner överallt är rätt dåliga på att stimulera näringslivet. Men även företagen har blivit för passiva när det gäller gemensamma framtidssatsningar. Det säger Göran Hellström, företagsprofil i Helsingborg.

  • Pitchtävling på Minc

    På fredag blir det pitchtävling på Minc. Investerarnätverket Yeos Ventures, med affäsängeln Hjalmar Antonsson, bjuder in sex bolag och lovar 250 000 kronor till vinnaren.