måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Watersprint nära storaffär med Malmö stad

Miljöteknikföretaget Watersprint i Lund ser ut att ta hem sin första affär – en leverans av vattenrenare till det legionelladrabbade badet Aq-va-kul i Malmö. Och i horisonten hägrar internationella projekt.

Sedan i våras har Watersprint testat sin desinfektionsmodul för duschar, D4Shower, på Aq-va-kul i Malmö. Badet har haft stora problem med legionella i duschrummen och ett omklädningsrum har varit stängt sedan i mars. Nu ser lösningen på problemen ut att bli en beställning av Watersprints system, där vattnet renas med en kombination av ledgenererat UV-ljus och nanoteknik. Enheten är inte större än en blandare och monteras direkt på vattenledningen i duschen.

– Det första ospolade provet i duschen hade en legionellahalt på 12.000 cfu (coloforming units). Det andra, när vattnet hade runnit en stund, hade 360. I duscharna där Watersprintrenaren satt var halten under 1, säger Anders Ruland, vd på Watersprint, och tillägger att duschar och kranar med en halt över 100 cfu inte är tjänliga.

Det lyckade testresultatet ser nu ut att landa i en första order på 50 reningssystem, som förutom reningstekniken också innefattar en wifi-uppkoppling och mjukvara som övervakar att tekniken fungerar. Enligt en avsiktsförklaring mellan staden och Watersprint kan det bli aktuellt med ytterligare 75 enheter. De redan är under produktion hos teknikbolaget Enics i Malmö, för att vara klara för leverans före jul.

– Det känns skönt att veta att vår produktionspartner har stora fabriker runt om i världen, framförallt i Kina, som vi siktar på om ett par år, säger Anders Ruland till Rapidus.

I närtid ligger dock fokus på Sverige och Norden, och diskussioner med olika kunder pågår, bland annat med ett äldreboende i Eslöv och en simhall i Boxholm, båda drabbade av legionella.

Lite längre fram i planeringen ligger ett par internationella projekt, modell tyngre om de går i lås. Det ena handlar om ett samarbete med fredspristagaren Muhammad Yunus angående ett vattenreningsprojekt i Bangladesh. Det andra om vattenrening för fältsjukhus, där FN är ena partnern och en ännu inte namngiven stiftelse den andra.

– Det händer mycket spännande saker nu, det är synd att dygnet inte har fler timmar, säger Ruland.

För att klara accelerationen i företaget har tre nya medarbetare anställts den senaste tiden, utöver Anders Ruland har bolaget nu även en säljchef, en mjukvaru- och systemutvecklare samt en applikationsutvecklare. Från och med mars ska produktionstakten vara uppe i 500 enheter per månad, och om ett år ska bolaget ha tio anställda.

Watersprint ägs till största delen av de ursprungliga grundarna Kenneth M Persson och Ola Hansson, men har sedan i juni fått in ytterligare delägare och ett kapitaltillskott på fem miljoner kronor genom PQ Partners, samt två privata investerare, Mats Svensson från Malmö, styrelseproffs och investerare och Hans-Göran Stennert, före detta ordförande för Ikea, nuvarande ordförande för Eolus Vind.

Jennie Lorentsson

Miljöteknikföretaget Watersprint i Lund ser ut att ta hem sin första affär – en leverans av vattenrenare till det legionelladrabbade […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.


  • Stora pengar hägrar i vattenrening

    Vattenrening är en bransch där Skåne utmärker sig internationellt och med allt fler startup-bolag. Stora investeringar står för dörren och lockar till sig kapital. Rapidus har tagit tempen på branschen.

  • Avloppsdirektiv pressar fram investeringar

    I fjol antogs ett EU-direktiv som bland annat ställer krav på ett nytt reningssteg i kommunala avloppssystem. Det innebär nya affärsmöjligheter för skånska teknikleverantörer.

  • Orbital – fortfarande lång väg kvar

    Orbital Systems har varit omgett av ”buzz” och stora förväntningar i mer än tio år. Men först nu börjar bolaget slutjustera sin affärsmodell. – Fram emot sommaren nästa år kommer det hända saker vi kan kommunicera, säger styrelseledamoten Mårten Öbrink.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 

  • Ledningen räddar nattaron

    Nattaro Labs fyller på kassan i en riktad nyemission i vad som ser ut som en akut räddningsinsats. Enligt bolaget ska pengarna bland annat gå till satsningen på försäljning online.

  • Sandbergbolag gör omtag

    Man kan inte vara hur disruptiv som helst. Det har Sandbergägda Swatab fått erfara. Efter en försäljningsflopp med en tvättmaskin utan tvättmedel blir nästa produkt lite mindre vågad.

  • Elonroad stoppar USA-leverans

    Containern står packad och klar. Den första leveransen av laddskenor till hamnen i Los Angeles skulle ha gått iväg förra veckan. Men de nya tullreglerna är så omfattande att företaget inte kan skicka den.

  • Miljöteknik intar Lokstallarna 

    Nästa vecka arrangeras klimat- och hållbarhetskonferensen The Drop. Den här gången på Lokstallarna i Malmö. Eventet väntar 1 000 gäster i form av investerare, experter och företag som ligger långt fram i kampen mot klimatförändringarna.

  • Sandberg går in i Diapure

    Vattenreningsbolaget Diapure blir en del av Sandberg Developments inkubatorstatsning. Sandberg går också in som näst största ägare. Så här stor är investeringen och detta ska pengarna användas till.

  • Position Green förvärvar i tuff marknad

    Det Malmöbaserade klimatbolaget Position Green gör ett förvärv i Norge, trots skrinlagda expansionsplaner. – Det är teamet och tekniken vi köper, säger vd Daniel Gadd.