måndag 27 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

LocusMedicus eHealth-tjänster lanseras i Danmark

eHealth-företaget LocusMedicus, som nyligen köptes upp av MDinTouch i Florida, lanserar efter årsskiftet ett urval av sina tjänster i Danmark.

Målgruppen är mindre och medelstora bioteknik- och läkemedelsföretag.

— Läkemedelsindustrin är koncentrerad till Öresundsregionen och vi tänker använda oss av det nätverk som Medicon Valley skapat under flera år, säger Pål Lindström, grundare av LocusMedicus.

Tillsammans med sin fru Eva Lindström, med bakgrund som klinisk prövningsledare på bland annat läkemedelsföretaget Lundbeck, har han startat Priomed.com i Höganäs norr om Helsingborg. Bolaget blir återförsäljare av LocusMedicus tjänster i Danmark, Norge och Holland. En eller ett par personer kan komma att anställas vid ett kontor i Köpenhamn.

Det är inte LocusMedicus läkarportal som ska lanseras i Danmark och de övriga länderna, utan en ASP-tjänst med bland annat automatiserad omvärldsbevakning och nyhetsförmedling. Systemet kan användas för internt bruk eller integreras med företagets hemsida för att hålla den ständigt uppdaterad. Nyhetsförmedlingen används i dag av bland andra CellaVisions sajt CellAtlas och det börsnoterade hälso- och sjukvårdsföretaget Capio.

eHealth-företaget LocusMedicus, som nyligen köptes upp av MDinTouch i Florida, lanserar efter årsskiftet ett urval av sina tjänster i Danmark. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Greg tillbaka på ruta ett

    Serneke-affären blev ett kortvarigt och smärtsamt äventyr för Greg Dingizians fastighetsbolag Doxa som nu vill lägga hela projektet bakom sig. Bolaget lägger om strategin, eller snarare vrider den tillbaka till ruta ett.

  • Hans algoritm ska leda drönarjakten

    Egentligen försökte Kaan Kesgin lösa ett problem med att skicka signaler till och från hjärnan.  Då utvecklade han en algoritm som kan användas till allt från sjukvård till drönarövervakning.

  • Försiktig optimism i rapporterna

    Duni skriver upp de finansiella målen, Beijer Ref flaggar för kostnadsbesparingar och möjligen har det vänt på riktigt för e-handlaren BHG. Här här svepet över de skånska senaste storbolagsrapporterna.