tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Skånska byggbolag testar Helsingborgsapp

Inom kort lanseras en skånsk app och ett webbaserat gränssnitt — Fieldly som ska ge kund och arbetsledare koll på bygget, och samtidigt eliminera pappersarbetet. Utländska investerare har redan visat intresse.

Bakom Fieldly, och bolaget med samma namn, finns Daniel Krusenstråhle, en systemvetare från Helsingborg som bland annat varit inblandad i konstruktionen av fotoappen Foap. Tillsammans med partnern Sven Paulin, med ansvar för försäljning och marknadsföring, står han bakom Fieldly, som just nu testkörs av ett antal byggbolag i Skåne. Vilka vill dock Daniel Krusenstråhle inte uppge. Målet är att lansera inom en månad.

— Mitt intryck är att det råder ett kaos i branschen, att man jobbar väldigt primitivt med papper, post it-lappar och mejl. Man saknar ett system för att styra processer. Varje funktion i appen är ett svar på ett problem som branschen upplever, säger Daniel Krusenstråhle till Rapidus.

Fieldly kan enklast beskrivas som ett projektledningssystem där informationen delas mellan arbetsledare och medarbetare ute på fältet, samt med kunden. Samtidigt är det ett rapporteringssystem som ska bespara byggföretagen administration. Betalningsmodellen liknar ett abonnemang, där kunden betalar per användare.

Hittills har Daniel Krusenstråhle själv stått för finansieringen, men i samband med lanseringen ska bolaget enligt planen ta in externa ägare.

— Jag för diskussioner med båda lokala och internationella investerare, rätt så stora, säger Daniel Krusenstråhle.På sikt är målet att lansera appen stegvis i Norden, Europa och globalt, samt att applicera den på andra branscher som har medarbetare ute i fält, till exempel el och VVS.

Fieldly har sin hemadress på företagsinkubatorn Think på Mindpark i Helsingborg. Bolaget blev nyligen kategorivinnare i affärsplanstävlingen Venture Cup Syd.

Jennie Lorentsson

Inom kort lanseras en skånsk app och ett webbaserat gränssnitt — Fieldly som ska ge kund och arbetsledare koll på […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.