tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Höganäs-veteran tar över miljöteknikbolag i Lund

Industrikoncernen Höganäs tidigare Kinachef Per Lindvall blir ny vd för Saan Energi, med en handfull anställda och bas på Ideon Innovation. Efter ett antal års utveckling testas bolaget energieffektiva bränsleceller just nu ute i fordonsindustrin.

I traditionella bränsleceller produceras elektricitet genom att rent väte och syre förenas till vatten. Saans system använder istället långa kolvätekedjor som råvara. Dessa spjälkas till mindre delar bestående av väte och kolmonoxid. Vid reaktion med syre bildas vatten och koldioxid, med värme och elektricitet som åtråvärda biprodukter.

Katalysatorerna för spjälkningen kräver en arbetstemperatur på runt 700 grader Celcius, mot 80-90 grader för motsvarande traditionell teknik, men i gengäld kan allt från etanol till bensin och diesel användas direkt som råvara.

Som de första tillämpningarna siktar Saans grundare och ägare Asif Ansar på el- och värmepannor i bostadshus samt mindre enheter i lastbilar som kan förse fordonet med ström och eventuell uppvärmning när det är parkerat.

— I dag låter många förare lastbilen gå på tomgång för att exempelvis kunna köra luftkonditioneringen. Vårt system är mycket mer energieffektivt, säger Asif Ansar.

Han arbetade ett antal år med olika bränslecellslösningar inom tyska bilundstrin, bland annat för BMW, innan han grundade Saan energi 2012. Till sommaren lämnar han över vd-skapet till Per Lindvall, tidigare vd för Höganäs kinesiska dotterbolag samt chef för norska Defas asiatiska verksamhet. Asif Ansar blir istället teknikchef för Saan Energi.

Bränslecellerna testas just nu i industriell skala hos partnerbolag i Tyskland och Schweiz, uppger Asif Ansar utan att vilja nämna några namn. Några inkomster från den verksamheten har Saan Energi ännu inte, men parallellt har bolaget varit med och utvecklat portabla meterhöga vindkraftverk för fritidsbruk och en hopvikbar plastfilt med solceller för exempelvis campare. 2013 landade omsättningen på knappt en miljon kronor.

Inräknat den nya vd:n sysselsätter Saan energi fyra anställda i Lund och fem konsulter i Tyskland. Asif Ansar räknar med att behöva nyanställda 5-10 personer det närmaste året och bolaget är på väg att flytta till större lokaler inom Ideonområdet. Utöver kundintäkterna har Saan finansierats helt av Asif Ansar samt med cirka tre miljoner kronor i EU-medel.

Erik Olausson

Industrikoncernen Höganäs tidigare Kinachef Per Lindvall blir ny vd för Saan Energi, med en handfull anställda och bas på Ideon […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Duearity-grundarna startar nytt i skogen

    Det Malmöbaserade medicinteknikbolaget Duearity kastade in handduken och gick i konkurs i höstas. Nu är de båda grundarna tillbaka med en ny satsning inom skogsnäringen.

  • Övertecknat i Arrowlake

    Finansmannen Jan Barchan via Briban Invest och Salén-gruppen kliver in som nya ägare i ozonbolaget Arrowlake. – Pengarna från emissionen öppnar för större installationer, säger vd Fredrik Bernshed.

  • Position Green kapar personalstyrkan

    Position Green har gått som tåget. Förra året dubblades omsättningen och framtiden såg ljus ut. Men så kom omnibussen och tar Malmöbolaget åt andra hållet. Vd Daniel Gadd tvingas varsla 41 anställda i Sverige om uppsägning.

  • Sysav planerar miljardinvestering för nollutsläpp

    Efter en tids tester är beslutet taget: Sysav ska arbeta för fullskalig koldioxidinfågning. Investeringen beräknas landa på 3 miljarder. – Det är inte bara en kostnad för klimatet, det är en investering i konkurrenskraft, säger vd Malin Dahlroth.

  • Diapure redo att växa

    PODD: Fosfor är ett av de vanligaste ämnena som bidrar till övergödning av Östersjön. Lisa Heiberg är biolog från lantbruksuniversitetet […]

  • Position Green på grön kvist

    Malmöbolaget Position Green fortsätter sin tillväxtresa och dubblar försäljningen på nytt. Det står klart när grundaren Daniel Gadd delar med sig av 2024 års siffror.

  • Watersprint köper kanadensiskt bolag

    Vattenreningsbolaget Watersprint från Lund köper samtliga tillgångar i konkursade Acuva Technologies. Vd André Carlsson hoppas att köpet ska stärka Watersprints position på den globala vattenreningsmarknaden.

  • Elonroad får order i USA

    Elonroad i Lund har landat en stororder i USA. Bolaget ska leverera fordonsladdsystem till en hamnterminal i Long Beach i Kalifornien. Det är den första ordern som företaget får i landet.

  • Elonroad: Tråkigt men ingen katastrof

    I en pinfärsk rapport till Regeringen har Trafikverket slagit fast att Sverige inte bör planera för en större utbyggnad av elvägar, där fordon laddas medan de kör. Elonroads vd Karin Ebbinghaus tar det med ro.

  • Lundabolag i genombrottsaffär med Alfa Laval

    Lundabaserade EPFF säljer ett av sina patent till Alfa Laval. Affären innebär ett kommersiellt genombrott för bolagets teknologi.