torsdag 10 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Bioteknikbolag först ut med Öresunds EIF-lån

Forskningsbolaget Saromics Biostructures i Lund tar in tre miljoner kronor genom ett banklån hos Sparbanken Öresund i samarbete mellan European Investment Fund (EIF).

Saromics blir det första bolag i Norden som utnyttjar det EU-initiativ som reducerar bankernas risker vid utlåning till små tillväxtföretag, genom att EIF lämnar 50 procents garanti på lånen.

Björn Walse— Det är en stor fördel för vårt företag att kunna växa genom att låna pengar till bra villkor, istället för att ta in nytt kapital via investerare och därmed späda ut vårt eget ägande, säger Saromics vd Björn Walse till Rapidus.

Tillskottet av pengar ska i huvudsak gå till att utöka portföljen av färdigtillverkade proteinstrukturer samt en förstärkning av säljorganisationen.

Saromics grundades 2006 och har idag runt tio anställda. Förutom analysservice åt läkemedelsföretag med tredimensionell strukturbestämning av proteiner, har bolaget även flera egna utvecklingsprojekt.

— Utan EU-initiativet hade vi inte fått ett banklån av den här storleken, och inte heller utan restriktioner. I det här fallet kan vi använda en del av summan som rörelsekapital. För tillfället har vi många uppdrag, vilket gör att vi behöver stärka likviditeten eftersom vi oftast får betalt först när uppdraget är klart, säger Björn Walse.

Sparbanken Öresund är enda nordiska bank som ingått ett sådant avtal med EIF. Banken har i en första omgång 300 miljoner kronor att låna ut.

Saromics Biostructures dubblade omsättningen ifjol till runt fyra miljoner kronor, med ett resultat nära noll.

Elisabet Ottosson

Forskningsbolaget Saromics Biostructures i Lund tar in tre miljoner kronor genom ett banklån hos Sparbanken Öresund i samarbete mellan European […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Tung uppbackning för Ideonbolag

    Ideonbolaget Spec-Imaging backas av tunga investerare. Nu gör bolaget en nyemission för att vidareutveckla sin teknik kring mätning av vattenföroreningar. Så här mycket tog de in och så långt räcker pengarna.

  • Är det Europas tur nu?

    KRÖNIKA: Kan Trumps galenskaper trots allt ge Europa en välbehövlig spark i baken? USA har förvisso lånat sig till tillväxt, men Europa har inte gjort någonting. Vi får inte stå stilla medan världen springer ifrån oss, skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist.


  • Euris – ett övergivet bolag

    Veterinärdiagnostikbolaget European Institute of Science, Euris, är på väg att upplösas. Ett misslyckat köp av nätapoteket Apotek365 verkar bli spiken i kistan för bolaget som grundades av Dario Kriz 1990. Nu vill ingen kännas vid det.

  • Läkemedel från Lund i fas 3

    Kors i taket. En läkemedelskandidat som utvecklats i Lund går in i fas 3-studier. Det är sannolikt den enda hittills i år och i övrigt på lång tid som producerats av de annars hårt prövade skånska läkemedelsbolagen.

  • Blandat utfall när teknikbolag fyller på kassan

    Två av regionens teknikbolag har stängt finansieringsrundor i 50-miljonersklassen. Men där Acconeers nyemission var fulltecknad på förhand fick Obducat nöja sig med betydligt mindre.

  • Ny huvudkandidat och påfylld kassa i Moroxite-bolag

    Bonesupport-grundaren Lars Lidgrens nya bolag Moroxite F har tagit in nytt kapital och rusar mot ett FDA-godkännande, för en helt ny kandidat. — Vi får en ny flaggskeppsprodukt, säger vd Johan Tinnerholm.

  • Wesports fyller på kassan

    Bara några dagar efter att Rapidus berättat om vd-bytet i Malmöbaserade Wesports kommer nästa nyhet. Bolaget fyller på kassan med 130 Mkr genom en företrädesemission. Så mycket värderas bolaget till.

  • Snålt utfall för Aqilion

    Det bidde bara en tumme av Aqilions nyemission. Knappt 42 procent av det önskade kapitalet kom in och nu tvingas vd Sarah Fredriksson dra ned på takten. – Det är trist, och extremt tufft för alla just nu, säger hon.

  • Inarea lyfter blicken mot taket

    Golvläggningskoncernen Inarea fortsätter serieförvärva, denna gång en undertaksmontör. Det innebär ett avsteg från ursprungstanken att konsolidera golvbranschen. Vd Rikard Fransson drar fördel av att ha ett starkt kassaflöde i en svag marknad.

  • Första kvartalets skånska vinnare

    Sex skånska aktier har stigit med mer än 100 procent under årets första kvartal. Och den aktie som gått allra bäst steg med nästan 400 procent. Rapidus har listan på bäst och sämst på börsen hittills i år.

  • Ny metod ska hitta cancern i tid

    Håranalys ska upptäcka tidigt stadium av prostatacancer. Den innovativa metoden har utvecklats av Lundabolaget Capillon Analytics, som applicerar geologiska analyser på människokroppen.

  • Förmögenhetsförvaltarens tillväxtrecept

    Ericsson & Partners är något av en doldis i Malmö. Men förra året växlade förmögenhetsförvaltaren upp ordentligt med en tillväxt på 50 procent. Vice vd Jacob Malmberg förklarar vad som ligger bakom.