onsdag 13 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ledningen tar över pressat Lundabolag

Ledningsgruppen har under sommaren köpt hälften av aktierna i konsultbolaget Lundinova, med 25 anställda. Säljare är norska koncernen Data Respons. Bakgrunden är bristande lönsamhet i kölvattnet av Sony Mobiles och ST-Ericssons neddragningar i regionen.

Lundinova grundades 2001 av konsulter från Svep och förvärvades sju år senare av norska Data Respons. Inriktningen har varit inbyggda system och vid tiden för uppköpet 2008 hade Lundinova växt till 35 anställda. Men redan året efter slog telekomjättarnas neddragningar i Skåne hårt mot verksamheten som gjorde förlust och tvingades till stora nedskärningar.

Sedan dess har bolaget arbetat på att bredda verksamheten utanför telekomsektorn. Bland annat har uppdragen inom medicinteknik växt till ett av de viktigaste affärsområdena med regionala kunder som Gambro och HemoCue. Trots det har resultatet även de tre senaste åren legat strax under nollstrecket.

Enligt Marcus Weibull, som tillsammans med vd Anders Alvin och Fredrik Bågenholm utgör den trio som nu köper halva bolaget, är det stark prispress snarare än dåligt beläggning som ligger bakom förlusterna.

— De stora aktörerna har varit aggressiva och trenden där konsultmäklare sköter inköpen har också pressat priserna till en närmast osund nivå, säger Marcus Weibull.

Initialt ska affären inte medföra några större förändringar i verksamheten och Marcus Weibull vill ännu inte uttala sig om de strategiska planerna på länge sikt.

Försäljningen sker på initiativ från Data Respons som även fortsättningsvis kommer äga 50 procent av aktierna i Lundinova.

— Vi ville att bolaget skulle få mer lokal anknytning, något som är ännu viktigare i en tuff marknad. I Köpenhamn har vi haft en liknande lösning, säger Data Respons finanschef Rune Wahl.

Före transaktionen värderades Lundinova till tre miljoner kronor. Enligt Data Respons ska affären inte medföra några större vinster eller förluster jämfört med tidigare bokfört värde. Data Respons omsatte 844 miljoner norska kronor 2012 och har närmare 400 anställda varav mer än hälften finns i Sverige.

Joel Lyth

Ledningsgruppen har under sommaren köpt hälften av aktierna i konsultbolaget Lundinova, med 25 anställda. Säljare är norska koncernen Data Respons. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.


  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Hologrambolaget vill ha 50 Mkr

    Teknologibolaget Realfiction Holding vill göra en företrädesemission på 50 miljoner kronor före kostnader. Pengarna ska användas till låneavbetalningar och till kommersiella aktiviteter kring bolagets 3D-hologram. 

  • Crunchfish: ”Vi har haft fel approach”

    Malmöbaserade Crunchfish aktie har gått upp med 100 procent sedan i fredags. Bolaget lade nyligen ner ett av två affärsområden och släppte en positiv patentnyhet. Men vd Joachim Samuelsson menar att något helt annat driver kursen.

  • Beammwave – risk vänds från ned till upp

    Mobilteknikbolaget Beammwaves aktiekurs har lyft ordentligt den senaste tiden efter att intresset för bolagets teknologi ökat. Nu handlar det ”bara” […]

  • Zaplox tappar vd:n: “Det är ett hårt slag”

    Lundabolaget Zaplox vd Tess Mattisson har sagt upp sig. Nu söker bolaget en ”liknande profil” som hennes ersättare. Det här ska Tess Mattisson göra istället.

  • Precise tar in M&A-kompetens

    Precise Biometrics i Lund föreslår en specialist på strategiska företagsaffärer till styrelsen. Vd Joakim Nydemark förnekar dock att det ligger en ny agenda bakom rekryteringen.

  • Hövding gör comeback — utvecklas i Lund

    Ett drygt år efter att österrikiska Isi Group köpte Hövdings konkursbo står det klart: Den fjärde generationen av Hövdinghjälmen är på väg. Och den kommer delvis från Lund.