måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Dignitana i blåsväder på First North efter informationsmiss

Annehems och Victoria Parks medgrundare Marcus Jönsson lämnar sitt styrelseuppdrag i noterade medicinteknikbolaget Dignitana i Lund. Avgången sker utan att bolaget informerat marknaden, vilket fått First North att höja ögonbrynen.

I kallelsen till årsstämman som gick ut i april var affärsmannen Marcus Jönsson också föreslagen att sitta kvar i styrelsen. Istället väljer han nu att lämna sin plats.

— Jag hade hemskt gärna suttit kvar men arbetsbelastningen är för hög. Jag har flera andra investeringar som tar tid. Det här kommer inte att påverka mitt innehav, säger Marcus Jönsson.

Men avgången sker utan att marknaden har fått informationen. Enligt Nasdaq OMX presschef, Carl Norell, är reglerna klara när det gäller information kring styrelsen.

— Regelverket är tydligt med att bolagen ska kommunicera styrelseförändringar via pressmeddelanden. Finns det skäl att ta tro att ett företag bryter mot den regeln får vi vidta repressalier, sedan måste man alltid ta hänsyn till omständigheterna, säger han till Rapidus.

Vd Martin Waleij hänvisar till ägarna när det gäller styrelsens utformning. Årsstämman i Dignitana hålls 21 maj.

— Jag räknar med att vi går ut med informationen under dagen. Det är Marcus Jönsson som har valt att lämna sin plats. Det är kort om tid till årsstämman och vi kommer inte rusa med att ta fram en ersättare, säger styrelsemedlemmen Johan Stormby.

Dignitana utvecklar ett kylsystem för skalpen som ska minska risken för håravfall vid cancerbehandling. Bolaget handlas på First North med ett aktuellt börsvärde på närmare 200 miljoner kronor.

Joel Lyth

Annehems och Victoria Parks medgrundare Marcus Jönsson lämnar sitt styrelseuppdrag i noterade medicinteknikbolaget Dignitana i Lund. Avgången sker utan att […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.