tisdag 18 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Knowit-veteranernas konsultbygge tar form

Med Jon Carvell installerad på vd-posten har de tidigare Knowit-cheferna Mikael Kretz och Håkan Paulssons konsultkoncern QGroup fått fastare konturer. 45 personer arbetar i dag i de tre dotterbolagen InformiQ, Lemonbox och Qlue, där det sistnämnda vuxit till att bli koncernens största gren.

Qlue grundades i början av 2012 av Maja Almevi – tidigare säljchef på Knowit Syd som lämnade koncernen samtidigt som Mikael Kretz – samt av Petros Tsakiris som en gång var med och grundade förlagan Create. Sedan dess har bolaget svällt till att sysselsätta närmare 20 konsulter. Bland kunderna finns Skanska, ScanCoin, Axis och Malmö stad.

— Vi fortsätter växa, jag räknar med att vi är närmare 40 inom två år, säger Maja Almevi som även tittar på etableringar i Göteborg och Stockholm på några års sikt.

Qlue är inriktat på applikationsutvecklings och testning medan QGroups övriga dotterbolag Lemonbox och InformiQ är nischade mot systemarkitektur för bland annat e-handelsbolag respektive teknisk dokumentation. Enligt Jon Carvell letar koncernen aktivt efter fler dotterbolag inom kompletterande fält.

— Vi tittar dels på att starta dotterbolag från scratch, men för även dialoger om att köpa in oss i existerande verksamheter, säger han.

Qlue ägs till 90 procent av QGroup och Petros Tsakiris är i dag bara kvar som passiv delägare. Moderbolaget ägs i sin tur av bland andra Håkan Paulsson, Mikael Kretz, Jon Carvell och Maja Almevi.

Erik Olausson

Med Jon Carvell installerad på vd-posten har de tidigare Knowit-cheferna Mikael Kretz och Håkan Paulssons konsultkoncern QGroup fått fastare konturer. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Skånsk miljardnotering på börsen

    Det Rapidus kunde berätta redan i mars är nu bekräftat – Malmöbaserade Wesports noteras på Nasdaq First North Premier redan före årskiftet och fyller samtidigt på kassan till en värdering som mer än fördubblats på ett halvår.

  • Skulle inleda kapitalrunda – blev konkurs

    Labbot ville revolutionera läkemedelsindustrin med sitt analysinstrument. För bara en vecka sedan skulle Lundabolaget resa kapital för att ta instrumentet till den globala marknaden. Nu är det försatt i konkurs.

  • Helsingborg vill dubbla antalet studenter

    En nybildad stiftelse ska bidra till att öka antalet universitetsstudenter Helsingborg. Med näringslivets hjälp vill Helsingborgs handelsförening att antalet ska gå från 4 000 till 10 000.