måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Högerkanten: ST-Ericsson och Sigma-affären

Vd Didier Lamouche lämnar krisdrabbade telekombolaget ST-Ericsson, med 1.300 medarbetare i Lund. Tidigt på måndagsmorgonen stod det ännu inte klart vem som ska efterträda honom.

Läs mer i redaktionsbloggen Högerkanten på Rapidus hemsida, där vi även skriver om Dan Olofssons planer för ÅF efter budet på Sigma. Han omvärderar nu innehavet i ÅF, från strategiskt till rent finansiellt, och kliver dessutom ur styrelsen.

Vd Didier Lamouche lämnar krisdrabbade telekombolaget ST-Ericsson, med 1.300 medarbetare i Lund. Tidigt på måndagsmorgonen stod det ännu inte klart […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.