fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Styrelsen ställer ultimatum till PharmaLundensis ägare

Det lilla forskningsbolaget PharmaLundensis på Medicon Village i Lund har hamnat i en svår mediestorm efter att vd och storägare Staffan Skogvall öppnat ordkrig mot AstraZeneca. För Rapidus berättar ordförande Erik Lunell att styrelsen är beredd att gå i protest.

Erik Lunell är mycket kritisk till Staffan Skogvalls agerande då han nyligen la ut texter på bolagets hemsida där han går till angrepp på såväl AstraZenecas ordförande Leif Johansson som nätmäklaren Avanza. Lunell säger att hela styrelsen tar avstånd från texterna och att vd:n nu har fått ett ultimatum.

— Staffan Skogvall har fått en order från styrelsen, texterna ska vara borta senast fredag. Om de inte är borta då kan vi inte sitta kvar, säger ordförande Erik Lunell till Rapidus.

Under tisdagen har bråket kring Aktietorgslistade PharmaLundensis blivit en nyhet i flera tunga medier.

Bolaget utvecklar läkemedel mot kronisk trötthet och lungsjukdomen KOL. I år har aktiekursen rakat i höjden, men sista månaden fallit tillbaka något. I texten på PharmaLundensis sida skriver Staffan Skogvall att det beror på kursmanipulation. AstraZeneca anklagas för att bedriva en kampanj mot PharmaLundensis och Skogvall skriver så här om ordförande Leif Johansson:

”En pamp som svävar högt i skyn, med en lön på hundratals miljoner. Varför skulle han bry sig om pöbeln och deras lidande? Nej, iväg till golfklubben där han kan göra ordentlig nytta!

Enligt Erik Lunell rör det sig om personliga vendettor som eskalerat utom kontroll. Samtidigt försvåras styrelsens situation genom att Skogvall också har stort ägarinflytande i PharmaLundensis dels genom eget innehav, men också genom SkåneÖrnen som kontrolleras av släkten Skogvall.

— Han är som en tigermamma som försvarar sitt bo. Styrelsen är lite tagen på sängen. Vi var medvetna om att det har funnits intern kritik men vi trodde inte att han skulle gå så långt, säger Erik Lunell.

Rapidus har utan framgång sökt Staffan Skogvall för en kommentar.

Joel Lyth

Det lilla forskningsbolaget PharmaLundensis på Medicon Village i Lund har hamnat i en svår mediestorm efter att vd och storägare […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Lång resa för Tikomeds nya vd

    ALS-forskningsbolaget Tikomed i Helsingborg har tillsatt en ny vd. Men även efter kapitaintag på en bra bit över 200 Mkr kommer minst lika mycket till att krävas för att få fram en fungerande ALS-medicin.

  • Upp och ned i life science-fabriken

    Försenade leveranser och en hastigt genomförd riktad nyemission är de senaste nyheterna från den skånska life science-fabriken. Två bolag med vitt skilda förutsättningar sänder ut pressmeddelanden.

  • Alligator jagar partner

    Cancerforskningsbolaget Alligator avslutar sin fas 2-studie med lyckat resultat. Aktiekursen tog ett litet glädjeskutt efter beskedet men föll sedan tillbaka. Dessutom fyllde bolaget nyligen på kassan.

  • Lunds life science brände 1 miljard

    Den samlade förlusten var nästan 1 miljard kronor under första halvåret. Rapidus har gått igenom Lunds 49 börsnoterade life science-bolag och noterar att bara sex av dem går med vinst. Se hela listan här.

  • Bioglan växlar upp produktion

    Läkemedelsbolaget Bioglan i Malmö går från klarhet till klarhet. Tillväxten pekar stadigt uppåt och volymerna ökar. Nu siktar vd Simon Björklund på att dubbla fjolårets rekordomsättning.

  • Danskt vaccinbolag blir svensk-brittiskt

    Det svenska rikskapitalbolaget Nordic Capital och det brittiska Permira lägger ett bud på Bavarian Nordic. Affären värderar det danska bolaget till 28,5 miljarder kronor.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.