fredag 19 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Percy tar plats i Excito — som dubblar personalstyrkan

Efter ett tungt förlustår 2011 vädrar Excito morgonluft. Med ett första avtal på plats med en grupp operatörer på bredbands- och telekommarknaden är elektronikbolaget i Malmö på väg att dubbla personalstyrkan. Samtidigt tar affärsprofilen Percy Nilsson plats i styrelsen.

Excito lanserade första versionen av sin medieserver för hemmet 2008 men försäljningen på nätet och via distributörer i Tyskland och Norden har aldrig riktigt tagit fart. 2011 slutade omsättningen på 5,2 miljoner kronor och resultatet på 11,1 miljoner kronor i förlust.

Finansieringen har bolaget det senaste året ordnat med en serie mindre emissioner. I november klev Percy Nilsson in som ny ägare genom en investering på knappt tre miljoner kronor. Under våren har han skjutit till ytterligare pengar, liksom Anders Pettersson, tidigare vd på Thule och i dag chef för sängtillverkaren Hilding Anders. 

De senaste månaderna har personalstyrkan växt från 9 till 15 anställda med ytterligare 5 personer på väg in. Bakom satsningen ligger ett ramavtal med en grupp operatörer som nu ska sälja Excitos hemmaserver som en del av sina abonnemang. Med små donglar som sticks in i stereons uttag eller tv:ns HDMI-kontakt får användaren tillgång till medieinnehåll på såväl Excitos server som på internet med sin existerande hemelektronik. Lansering blir det lagom till svenska julhandeln.

— Allt kan styras från en app i mobiltelefonen. Vi tycker att vi löst frågan om att skapa ett hemnätverk för mediekonsumtion på ett snyggt sätt, säger Patrik Nilsson, Excitos vd sedan i våras.

Även efter årets emissioner är de fyra grundarna och Innovationsbron Excitos största ägare.

Erik Olausson

Efter ett tungt förlustår 2011 vädrar Excito morgonluft. Med ett första avtal på plats med en grupp operatörer på bredbands- […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Doros börsdagar är räknade

    Norska Xplora har ökat sitt ägande till över 90 procent av aktierna i Doro, Malmöbolaget som tillverkar mobiltelefoner för äldre. Nu väntar tvångsinlösen och en avnotering.

  • Thule drar ned mål – aktien steg

    Friluftsbolaget Thule drar ned sitt finansiella mål. Det framkom i ett pressmeddelande på onsdagkvällen. På tiden, tyckte aktiemarknaden som inte tagit det tidigare målet på allvar.

  • Alixlabs i mål med 155-miljonersrunda

    Alixlabs i Lund har kämpat länge för att få in kapital till sin kostsamma investering i nanoteknik. Men till slut är bolaget i mål, trots ett kallt investeringsklimat kring hårdvara.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Swedencare vinnare i en positiv skånsk rapportflod

    Malmöbolaget Swedencare, som är en global koncern inom djurhälsa, fortsätter sin starka tillväxtresa. Rapporten som kom på onsdagen fick aktien att rusa. Och fler skånska rapporter togs emot positivt på börsen.

  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.