tisdag 15 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Börskoncern köper upp skånsk telekomkonsult

Expansiva franska IT-konsulten Ausy SA, som handlas på Paris Euronext-lista, gör ett intåg på den svenska marknaden genom uppköpet av telekomkonsulten Mobytech i Lund. 23 anställda följer med i affären som blev klar i maj.

I och med detta har Lunds telekomkluster fått en ny storspelare. I fjol omsatte Ausy 294 miljoner euro, en ökning med 48,6 procent jämfört med föregående år där en stor del härrör från uppköp. Förvärvet av Mobytech blir första kontoret i Skandinavien.

— Med Ausy i ryggen får vi ett komplett utbud som gör att vi kan ta oss an betydligt större projekt än vad vi har kunnat göra med Mobytechs storlek. Med affären finns en ambition att växa ytterligare i Skandinavien framöver, säger Mobytechs tidigare ordförande Martin Hoff till Rapidus.

Han var tillsammans med Magnus Santesson och vd Imre Zvorinji majoritetsägare i bolaget där övrig personal ägde resterande delar. 2008 låg omsättningen på drygt 40 miljoner kronor, men den har sedan dess sjunkit för att 2011 landa på 24,6 miljoner med ett resultat på 1,8 miljoner. Köpeskillingen i affären är hemlig.

Mobytech största kund är ST-Ericsson och samma bolag köper redan i dag stora delar av sina outsourcing-uppdrag från Ausy. Vid årsskiftet sysselsatte Ausy-gruppen 3.630 personer. I år ligger det uttalade målade att öka den siffran med ytterligare 1.200 anställda.

I våras drog Imre Zvorinji igång Zimpl med Industrifonden som investerare. Han var då vd för verksamheten, men sedan dess har Tord Wingren tagit över den posten.

Joel Lyth

Expansiva franska IT-konsulten Ausy SA, som handlas på Paris Euronext-lista, gör ett intåg på den svenska marknaden genom uppköpet av […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • IT-profilen vill sälja drönare

    Drone as a Service, DaaS, är den nya affärsidén bakom Sebastian Merlövs nystartade bolag. – Sverige och Europa kommer att behöva tillverka miljontals drönare. Nu har vi startat ett bolag som ska se till att det händer, säger han.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Klart med ny omgång av Malmös näringslivsresidens

    Malmö Residency, ett residensprogram för utlänningar som vill testa jobba i Malmö, har utökats till dubbelt antal platser eftersom intresset var ännu större än förra gången. Och nu är deltagarna utsedda.


  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.

  • Alteri Care satsar globalt

    Efter satsningen på internationell expansion närmar sig vårdtechbolaget lönsamhet – och ska revolutionera sjukvården i Zimbabwe.

  • Hon tar över rodret på Softhouse

    I fjol tog Stina Åkesson plats i vd-stolen på teknikbolaget Ourliving. Nu kliver hon även in i en vd-roll på ägarbolaget Softhouse. Här berättar den förre AF-borgbossen om ett turbulent fjolår.