onsdag 21 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Miljonsatsning på ny spelutbildning i Köpenhamn

Den Danske Filmskole är i full färd med att bygga upp en internationell spelutbildning i Köpenhamn. Budgeten för den treåriga satsningen Eucroma är på 19,2 miljoner danska kronor, och nu går Region Hovedstaden in med 4,5 miljoner danska kronor i stöd.

Studenterna har sin bakgrund i allt från matematik och fysik till design, och är utvalda genom filmskolans europeiska partners. Utbildningen är en termin lång och har fokus på cross-media, vilket i det här fallet innebär digital film och spel. Finansieringen är inte helt säkrad än, men redan i januari började de första 18 studenterna från bland annat Danmark, Sverige, Tyskland och Slovenien. Under de tre år som projektet pågår förväntas 200 studenter genomföra utbildningen. Eucroma ska utvärderas efter två år, varefter utbildningen kan bli permanent. 

Eucroma bekostas delvis via studieavgifter men merparten är bidrag från offentliga aktörer. Hittills har EU anslagit 3,8 miljoner danska kronor samt Nordisk Filmfond och Computerspilzonen 1,2 miljoner. I dagarna beviljade även Region Hovedstaden 4,5 miljoner danska kronor.

Projektet styrs av Dadiu, Det Danske Akademi for Interaktiv Digital Underholdning, som ingår i Den Danske Filmskole. I styrelsen för spelutbildningen ingår industrirepresentanter från företag som Sony, Lego och A.Film.

— Eucroma är en europeisk variant av Dadiu, där terminen hos oss måste ingå som en del av en annan utbildning. Vi har börjat med en väldigt liten grupp på 18 studenter för att sedan utvärdera hur vi ska gå vidare framöver, säger Gunnar Wille, chef för Dadiu.

Den Danske Filmskole grundades 1966 och har fyra olika utbildningsprogram med inriktning mot film, animation, tv och manusskrivande. Skolan har omkring 100 studenter och 50 anställda.

Enligt en färsk rapport från Erhvervs- og Vækstministeriet och Kulturministeriet omsatte den danska spelbranschen 380 miljoner danska kronor 2009. Det kan jämföras med Sverige, där branschen omsatte 1,2 miljarder svenska kronor 2010, enligt organisationen Dataspelsbranschen.

Anders Frick

Den Danske Filmskole är i full färd med att bygga upp en internationell spelutbildning i Köpenhamn. Budgeten för den treåriga […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • De ska tina upp life science-frosten

    Finansprofilen Markus Neuding samlar tunga namn till MVIP, panelen som ska råda bot på kapitalbristen i life science-sektorn. Tio namnkunniga personer från bland annat Fåhraeus Startup & Growth, EQT och Nordic Angels finns med. Rapidus har hela listan.

  • Lågkonjunkturen behåller sitt grepp

    Skånsk ekonomi befinner sig fortsatt i ett tufft läge och den som hoppas på bättre tider får vänta. Näringslivet kämpar, hushållen har det tufft och osäkerheten om framtiden är påtaglig. Det framgår av en ny konjunkturrapport.


  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.