fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Neo Technology årets Rapidusföretag

Malmöbaserade Neo Technologys teknik för flexibla databaser har inte bara lockat IT-jättar som Adobe och Cisco. Rapidusjuryn är minst lika begeistrad och på tisdagskvällen fick bolaget ta emot priset som årets Rapidusbolag.

Runt 10.000 utvecklare i månaden laddar ner Neo Technologys mjukvara för grafdatabaser för att bygga egna applikationer ovanpå, enligt bolagets egna siffror. Det som lockar är strukturen, genom att dataposterna är organiserade i grafer med noder och kopplingar snarare än traditionella tabeller kan nätverksrelaterad information lagras och hämtas på ett enklare sätt, vilket bland annat kommer till nytta i sociala nätverk.

Efter tio års arbete är det ingen överdrift att säga att proppen lossnade rejält för Neo Technology under 2011. Bolaget gick från 10 till närmare 30 anställda, fick ett antal storbolag som nya kunder och tog in tio miljoner dollar i riskkapital, något Rapidusjuryn tagit fasta på i sitt arbete.

— Neo Technology har maxat alla våra kriterier om innovationshöjd och affärsmodell. Och de har en ekonomisk plattform av kunniga riskkapitalister som ger oss QlikTech-vibbar, sa jurymedlemmen Björn H. Lindbäck.

Strax därefter smet han bakom trumsetet för att tillsammans med Graffiti Soul Band ge Neo Technology en rock-fanfar som satte de inre organen i svängning.

På ett sätt var det i elfte timmen Neo Technology fick priset, bolaget har under året flyttat huvudkontoret till Silicon Valley och VD Emil Eifrém tackade för priset genom ett videoklipp han spelat in när han fick veta att Neo Technology låg nära till hands att vinna.

— Det har varit ett fantastiskt år då vi flyttat från ”a garage in southern Sweden” till USA. Men mitt hjärta klappar fortfarande för Malmö, där borde vi bygga Europas Silicon Valley, sa han från kontoret i San Fransisco.

Rapidus Jan Wifstrand avslöjade att juryn hade en andra favorit som kommit mycket nära att vinna, medicinteknikbolaget Dignitana i Lund som utvecklat en mössa för att kyla skalpen hos cancerpatienter och därmed minimera hårbortfallet under cellgiftsbehandling.

Även i år delade juryn ut ett ”Friskt vågat”-pris till en individ eller organisation som gått mot strömmen. I år gick priset till Mats Johansson för hans satsning på Framtidslyftet, en stiftelse där privatpersoner skänker pengar som satsas på lovande företag i regionen. Utöver äran fick Mats Johansson med sig hem en vindmätare, för att kunna veta när motvinden är som störst.

Mer än 150 personer hade samlats i nattklubben Klaffbrons opolerade lokaler för att fira Rapidus tolfte födelsedag. I minglet syntes bland andra MultiQs marknadschef Joacim Tullberg, Job & Magts chefredaktör Johan Wessman och Karolina Davidsson, VD på Halmstad kommuns näringslivsbolag.

Klicka här för att komma till ett snabbt bildreportage från kvällen.

Erik Olausson

Malmöbaserade Neo Technologys teknik för flexibla databaser har inte bara lockat IT-jättar som Adobe och Cisco. Rapidusjuryn är minst lika begeistrad och på […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Första året med vinst för Pinmeto

    Saas-bolaget Pinmeto visade 2024 för första gången vinst på sista raden. Nu satsar på bolaget på att utvidga med nya geografiska marknader och samtidigt växa i Malmö.

  • Kändisarna flockas kring AI-investeringar

    Det okända AI-bolaget plockar in 18 miljoner kronor från bland andra Bonnier-familjen och EQT-toppen Thomas von Koch. Det som lockar är grafdatabaser.

  • Så lockade han fastighetsjätten

    Han mejlade fastighetskungen Erik Selin och frågade om han ville investera i deras startup-företag. Det ville han. Bolaget Explainer ser tillväxt för sin AI-tjänst som skapa företagsfilmer. 

  • Safeture-profil släpper skådespelar-AI

    Andreas Rodmans nya bolag Lingotion lanserar sin första kommersiella produkt för spelutvecklare: AI som får karaktärer att agera självständigt och mer trovärdigt än i dagens dataspel.

  • Klang AI toppar styrelsen

    Dubblade intäkter och en glödhet Europamarknad får Klang AI att trycka på gasen. Nu plockar bolaget in sina kändisinvesterare i styrelsen för att navigera expansionen.