tisdag 4 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Malmö bas när HSB digitaliserar

Skåne blir centrum när HSB digitaliserar allt mer av sin verksamhet. Konsultbolag som Stratiteq och System Verification har redan fått del av kakan då den rikstäckande bostadskooperationen satsar 23 miljoner kronor på en gemensam webbportal för bostadsrättsföreningarna.

Webbportalen ska samla alla digitala ärenden som hantering av lån, felanmälningar och överlåtelser som rör HSB:s bostadsrätter. Utvecklingen sköts främst av konsulter. Tekniskt bygger webbportalen på en SQL-databas tillsammans med Microsofts Sharepoint och Dynamic CRM. Utöver System Verification och Stratiteq finns MMP och Fishbone Systems med bland de skånska IT-konsultbolag som hittills anlitats.

— Som mest har vi haft fem konsulter som jobbat med projektet och jag räknar kallt med att uppdraget kommer växa framöver, säger Fishbones regionchef Pontus Börresen.

För ett par år sedan såg HSB Malmö över behovet av digitalisering av tjänster och har därefter börjat beta av listan. Innan det nu aktuella kapitaltillskottet har HSB Malmö investerat runt tio miljoner kronor i verksamheten, som numera ligger i bolaget Portaltjänster i Malmö AB. 

Vid årsskiftet gick regionföreningarna i Stockholm och Göteborg, samt riksförbundet och HSB Norr tillsammans med HSB Malmö in med drygt 23 miljoner kronor i bolaget. Kapitalet ska enligt HSB Malmös VD Michael Carlsson finansiera verksamheten under en tvåårsperiod.

— Vi har digitaliserat runt 10-15 procent, däribland hanteringen av dokumentationen vid försäljning av bostadsrätter samt förvaltningen av föreningarnas pengar. Framöver ska vi bland annat ta fram ett system som sammanställer alla HSB-föreningars lån och på så sätt konkurrensutsätta upplåningen på ett effektivare sätt. Bara i Malmö har föreningarna en lånestock på fem miljarder kronor, säger Portaltjänster i Malmös VD Lars Callerud. 

Portaltjänst i Malmö AB får intäkter från de regionföreningar som använder portalen, intäkter som ska återinvesteras i den vidare utvecklingen. I dag sysselsätter bolaget fem anställda men enligt Lars Callerud ska personalstyrkan skalas upp framöver.

I dagarna ansluter sig HSB Mölndal och HSB Mälardalen som kunder till webbportalen. Med det uppskattar Lars Callerud att runt en fjärdedel av HSB:s drygt 500.000 medlemmar har tillgång till den.

Joel Lyth

Skåne blir centrum när HSB digitaliserar allt mer av sin verksamhet. Konsultbolag som Stratiteq och System Verification har redan fått […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Stora pengar hägrar i vattenrening

    Vattenrening är en bransch där Skåne utmärker sig internationellt och med allt fler startup-bolag. Stora investeringar står för dörren och lockar till sig kapital. Rapidus har tagit tempen på branschen.

  • Avloppsdirektiv pressar fram investeringar

    I fjol antogs ett EU-direktiv som bland annat ställer krav på ett nytt reningssteg i kommunala avloppssystem. Det innebär nya affärsmöjligheter för skånska teknikleverantörer.

  • De vill få oss att sluta slösa vatten

    Barndomskompisarna från Möllan gick skilda vägar. Efter en ekonomi-master och en pilotutbildning är de tillbaka med ett gemensamt företag som ska få oss att förstå hur mycket vatten vi slösar.


  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Första året med vinst för Pinmeto

    Saas-bolaget Pinmeto visade 2024 för första gången vinst på sista raden. Nu satsar på bolaget på att utvidga med nya geografiska marknader och samtidigt växa i Malmö.

  • Kändisarna flockas kring AI-investeringar

    Det okända AI-bolaget plockar in 18 miljoner kronor från bland andra Bonnier-familjen och EQT-toppen Thomas von Koch. Det som lockar är grafdatabaser.

  • Så lockade han fastighetsjätten

    Han mejlade fastighetskungen Erik Selin och frågade om han ville investera i deras startup-företag. Det ville han. Bolaget Explainer ser tillväxt för sin AI-tjänst som skapa företagsfilmer.