söndag 17 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Aros Pharma testar smärtläkemedel i Sverige

Forskningsbolaget Aros Pharma i Köpenhamn planerar under hösten en klinisk studie på svenska sjukhus. 25 patienter med tarmsjukdomen IBS, irritabel tjocktarm, ska testa företagets läkemedelssubstans mot smärta. Bolaget söker nu tillstånd från svenska Läkemedelsverket för att få genomföra studien.

Aros Pharma grundades 2009 av forskningsbolaget EpiTherapuetics VD Martin Bonde tillsammans med holdingbolaget Novo A/S. Målet var att köpa in lovande läkemedelsprojekt som fått ekonomiska problem på grund av finanskrisen, och det första projekt som valdes ut var den aktuella smärtsubstansen. Den var ursprungligen patenterad av danska NeuroSearch men såld till kanadensiska bolaget PainCeptor, som i dag är nedlagt. Det handlar om ett småmolekylärt läkemedel som påverkar en typ av syrakänsliga jonkanaler (ASIC) i tarmens celler, som tros spela en viktig roll för smärtorna vid IBS.

Sedan läkemedelsprojektet övertagits av Aros Pharma har Novo Seeds tillsammans med Seed Capital Denmark investerat omkring tolv miljoner danska kronor i bolaget.

— Vi vill eventuellt testa läkemedlet på en annan indikation också där patienter får bröstsmärtor och halsbränna av magsyra som tränger upp i matstrupen. Men i så fall behövs mer kapital, omkring en miljon euro, och vi hoppas finna en till såddinvesterare, säger VD Henrik Blou.

Han är även affärsutvecklare i EpiTherapeutics, och ledde tidigare antibiotikabolaget MycoTeq som fick läggas ner när investerarna uteblev. Verksamheten i Aros Pharma driver han tillsammans med Gert Bolwig som har en bakgrund i bland annat Nycomed och Sanos Bioscience. På sikt kan Aros Pharma komma att köpa in fler läkemedelsprojekt.

Lisa Kirsebom

Forskningsbolaget Aros Pharma i Köpenhamn planerar under hösten en klinisk studie på svenska sjukhus. 25 patienter med tarmsjukdomen IBS, irritabel […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.


  • Danskt vaccinbolag blir svensk-brittiskt

    Det svenska rikskapitalbolaget Nordic Capital och det brittiska Permira lägger ett bud på Bavarian Nordic. Affären värderar det danska bolaget till 28,5 miljarder kronor.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.

  • Miljonregn över cancerbolaget

    Medtech-bolaget Reccan ingår i ett konsortium som fått motsvarande 153 miljoner kronor av EU för att genomföra ett stort projekt inom pankreascancer. – Det här betyder mer än bara pengarna, säger vd Anna Brodén.

  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.

  • Synact Pharma tar in nya pengar – igen

    Synact Pharma stärker finanserna genom en riktad nyemission och ett lånelöfte från den amerikanska storägaren. Det är den tredje större nyemissionen som lundabolaget genomför på två år.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • En finanschef ut och en in

    I sommar lämnar Magnus Blixt rollen som finanschef på Skånes bioteknikstjärna Cellavision. Arbetet med att hitta hans efterträdare är redan igång. Och på Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, kliver en ny finanschef in.