fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Øresund Healthcare bäddar för exit

Riskkapitalbolaget Øresund Healthcare Capital står redo att sälja sina sista två portföljbolag CMC Contrast i Lund och iClin Solution i Malmö, numera fusionerat med Aditus Medical. Innan försäljningen är klar blir det inga nya satsningar.

Den totala investeringssumman närmar sig nu 100 miljoner danska kronor för Øresund Healthcare Capital, som har kontor på såväl Ideon som på Scion DTU. Bolaget har inte uppdaterat sin hemsida sedan 2005, men det betyder inte att verksamheten somnat in. Nyligen deltog Øresund Healthcare i en emission.

— Vi har investerat ännu ett hemligt belopp i CMC Contrast, säger Niels Mengel på Øresund Healthcare Capital.

Planen nu är att förbereda de återstående portföljbolagen för försäljning.

— Vi väntar på den rätta köparen. Innan verksamheterna är sålda kommer vi inte genomföra några nya investeringar i andra bolag, säger Niels Mengel som dock räknar med nya satsningar så snart försäljningen är klar.

Bakom Øresund Healthcare Capital står investerare som Radiometer, Malmöhus Invest, Den Faberske Fond och Kirkbi. I styrelsen märks Thomas Grönberg, Håkan Nelson och Lars Vedin. Av de fem bolag Øresund Healthcare investerat i har Millicore och danska Alsensa redan sålts av. Visible Diagnostics har lagts ner och kvar i portföljen finns CMC Contrast och Aditus Medical.

Klik her for at se dansk version af artikeln

Keld Broksø

Riskkapitalbolaget Øresund Healthcare Capital står redo att sälja sina sista två portföljbolag CMC Contrast i Lund och iClin Solution i […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.