fredag 4 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Lundakonsult plockar ordförande från Cybercom

I våras lämnade Thomas Barge börsnoterade Cybercom där han tidigare varit VD för Cybercom Sweden South. Nu går han in som styrelseordförande och ägare i IT-konsulten tretton37, där grundarkretsen består av Cybercom-folk.

På mindre än två år har uppstickaren tretton37 växt till runt 30 anställda i Lund. Fokus ligger på .NET-utveckling och i kundlistan finns bland andra Alfa Laval och Sembo Resor. Senaste tillskottet är Axis. Som styrelseordförande ska Barge arbeta med strategiska frågor, där bland annat en expansion i Stockholm finns med i planerna.

— Det är något vi kommer titta närmare på i mitten av nästa år. Först ska vi nå 35 anställda innan årets slut och det målet är vi nära nu, säger Deniz Yildirim.

Thomas Barges och Deniz Yildirims vägar har tidigare korsats då Barge som chef för Cybercom South 2006 förvärvade Yildirims dåvarande konsultbolag Varchar. Initialt har Thomas Barge inget operativt uppdrag i tretton37, men han utesluter inte ett bredare engagemang.

— Jag har följt bolaget en tid och tyckt att de har byggt ett starkt varumärke vilket är viktigt i dagens knivskarpa konkurrens om talangerna, säger Thomas Barge.

När han lämnade Cybercom hade tre regionala enheter slagits ihop till en och ledningen koncentrerats till Stockholm. Sedan dess har det fortsatt att storma i ledningsgruppen. Så sent som i går blev det klart att Patrik Boman lämnar VD-stolen där Petteri Puhakka tillträder. Även Stockholmschefen Anders Franzén har avgått.

Joel Lyth

I våras lämnade Thomas Barge börsnoterade Cybercom där han tidigare varit VD för Cybercom Sweden South. Nu går han in […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Så mycket tjänade Skånes börsvd:ar 2024

    Alfa Lavals Tom Erixon var Skånes bäst betalda börs-vd 2024. Men störst lyft fick Camurus Fredrik Tiberg. Rapidus har listan över Skånes bäst betalda börs-vd:ar. Så här mycket tjänade de under förra året.

  • Konkurrens pressar Sparbanken Skåne

    Sparbanken Skåne dras med prispress på utlåningsaffären. Skånes största börsbolag Alfa Laval ser en svagare orderingång. Handelskrig och en skakig omvärld återspeglas i de skånska börsbolagens rapporter för årets första kvartal.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.