torsdag 3 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ny chef ska få igång försäljningen i ViroGates

Medicinteknikbolaget ViroGates i Birkerød har värvat en ny VD. Det är Jakob Knudsen, i dag marknadschef på läkemedelsföretaget Egalet i Værløse. ViroGates har haft ekonomichefen May Britt Dyvelkov som tillfällig VD sedan 2009.

ViroGates har utvecklat prognostestet SuPARnostic. Det mäter halten av det kroppsegna ämnet suPAR, som visar hur sjukdomsförlopp utvecklar sig. Testet används i dag i främst Europa och Indien på patienter med svåra infektionssjukdomar som tuberkulos, HIV och blodförgiftning. Förra året omsatte ViroGates omkring 600.000 danska kronor. Jakob Knudsen nämner som sin första uppgift att få fart på affärerna.

— Forskning visar att halten av suPAR ändrar sig vid massor av sjukdomar, bland annat cancer, diabetes och HIV. Det har varit frestande att säga att suPAR kan allt. Men som företag måste vi fokusera på områden där vi har ett omedelbart värde för patienten eller sjukvården, säger han.

Jakob Knudsen vill främst satsa på marknadsföring gentemot akutmottagningar. Där kan testet visa om en patient är på väg att bli svårt sjuk och behöver läggas in för intensivvård, eller om det räcker med placering på en vanlig vårdavdelning, vilket är mindre kostsamt.

Mot slutet av 2011 ska ViroGates lansera en snabbvariant av sitt test som är mer lättskött och inte kräver samma laboratorieutrustning som dagens version. Ledningen räknar med att lanseringen ska öka försäljningsmöjligheterna kraftigt. ViroGates kommer dock att behöva nytt kapital före årets slut. Bolaget har ett 20-tal ägare, bland dem affärsmannen Mads Kjærs familjs holdingbolag The Way Forward, såddkapitalbolaget BioVision och medicinimportföretaget MissionPharma. Styrelseordförande är Jørgen Thorball.

Lisa Kirsebom

Medicinteknikbolaget ViroGates i Birkerød har värvat en ny VD. Det är Jakob Knudsen, i dag marknadschef på läkemedelsföretaget Egalet i Værløse. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.

  • Miljonregn över cancerbolaget

    Medtech-bolaget Reccan ingår i ett konsortium som fått motsvarande 153 miljoner kronor av EU för att genomföra ett stort projekt inom pankreascancer. – Det här betyder mer än bara pengarna, säger vd Anna Brodén.

  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.

  • Synact Pharma tar in nya pengar – igen

    Synact Pharma stärker finanserna genom en riktad nyemission och ett lånelöfte från den amerikanska storägaren. Det är den tredje större nyemissionen som lundabolaget genomför på två år.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • En finanschef ut och en in

    I sommar lämnar Magnus Blixt rollen som finanschef på Skånes bioteknikstjärna Cellavision. Arbetet med att hitta hans efterträdare är redan igång. Och på Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, kliver en ny finanschef in.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.