fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Öresundsstatistiken ska bli bättre

Region Skåne satsar drygt två miljoner kronor på att förbättra statistikdatabasen Örestat. Det handlar om ett nytt Interreg-projekt, med målet att få med också Region Hovedstaden och Region Sjælland som finansiärer.

Politikerna i regionala tillväxtnämnden klubbade i fredags de skånska pengarna, som fördelas över fyra år. Hela budgeten ligger på tio miljoner kronor.

Nämnden anser att databasen Örestat är tekniskt föråldrad, men behövs för att kunna beskriva gränsregionala förhållanden. Statistik från SCB och Eurostat uppfyller inte behoven för att ta fram relevanta beslutsunderlag.

Användarvänligheten ska nu uppgraderas och statistiken utökas på områden som infrastruktur, arbetsmarknad och regionalekonomi. Region Hovedstaden har sagt sig vara beredd att gå in med ett par miljoner kronor i projektet, som har arbetsnamnet Örestat III. Förhoppningen och villkoret för att satsningen ska bli av, är att också Region Sjælland och EU bidrar.

Kristian Svensson

Region Skåne satsar drygt två miljoner kronor på att förbättra statistikdatabasen Örestat. Det handlar om ett nytt Interreg-projekt, med målet […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.