måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Bättre uppföljning banar vägen för inkubatorerna

Kort sagt: Ideon Innovation flyttar in i nya byggnader och Minc tittar på att inta ännu en flygel i sitt hus i Västra Hamnen. Med växande budgetar skissar ledningarna på nya expansionsplaner, men renodling och tydlig verifiering av resultaten borde vara av högre prioritet.

Av Joel Persson

Att det skånska innovationssystemet är spretigt är de flesta överens om och det är upp till de beslutsfattare som sitter på skattemedlen att strama upp det. En central del är inkubatormiljöerna och i två tidigare analyser har Rapidus granskat effektiviteten genom att syna de företag som lotsats igenom systemet. Vi har visat att vägen till lönsamhet och tillväxt är mycket lång.

Det mesta talar för att inkubatorerna kommer att få en ännu starkare roll och växa ytterligare de närmaste åren. Det finns goda skäl till det.

Det handlar givetvis om en politisk vilja att skapa jobb — och då i synnerhet arbetstillfällen som inte hade kommit till annars. Det finns minst två grundläggande skäl till att med offentliga medel finansiera företagsmiljöer för innovativa verksamheter:

1) Riskkapitalmarknaden för de tidigaste investeringarna är inte tillräckligt lönsam.

Siffror framtagna av doktorand Anna Söderblom vid Handelshögskolan i Stockholm visar att de riskkapitalfonder som stod för majoriteten av tidiga investeringar i forskningsbolag från början av 1990-talet till slutet av 2003 kunde se en avkastning på magra 50 procent under den tidsperioden. Då finns en topp under IT-boomen, men med efterföljande baksmälla. Också i USA, som ofta sägs ha ett väl fungerade riskkapitalsystem, är det enligt Anna Söderblom bara ett tiotal fonder med investeringar i tidig fas som kan visa extremt god avkastning. För majoriteten är det betydligt kärvare.

2) Forskning tyder på att mindre företag är, om inte mer effektiva, så mer radikala i sitt innovationsarbete.

Den så kallade ”svenska paradoxen”, med låg utväxling räknat i innovationsföretag för varje satsad forskningskrona, kan enligt Charles Edquist, professor vid Lunds universitet, delvis förklaras av strukturen på det svenska näringslivet. Med många storföretag är det svårt att kanalisera innovationer som ligger utanför jättarnas kärnverksamhet.

Därtill kommer det faktum att innovationer i befintliga branscher i hög grad leder till effektiviseringar som kapar jobb, medan innovationer i unga branscher ger nya arbetstillfällen genom att skapa nya och därmed omättade kundbehov.

Att ta fram alternativa vägar för att effektivisera kommersialiseringen av satsade forskningsmiljoner är därmed sunt. 

Dessa goda argument för att ge inkubatormiljöerna sina resurser bör även ligga till grund för utvärderingen av hur väl miljöerna fungerar. Om riskkapitalet i allt högre grad börjar flöda till inkubatorbolagen och man dessutom lyckas skaka fram exempel på företag som etablerat en helt ny marknad torde det öppna dörren till ökade satsningar på innovationssystemet.

Men att inkubatorerna ännu inte nått dit antyds exempelvis av höstens budgetproposition, som inte innehöll de öronmärkta pengar till inkubatorverksamheten som Innovationsbron hoppats på.

Istället försöker Innovationsbron peka på andra siffror för att motivera sina anslag, så som antalet arbetstillfällen och skatteintäkterna som inkubatorbolagen genererar. Men sådana jämförelser blir lätt missvisande eftersom det saknas en referensgrupp. Istället bygger kalkylen på att de drivna entreprenörerna bakom bolagen bara suttit och rullat tummarna om det inte vore för inkubatorerna.

Inkubatorerna spelar en viktig roll i innovationsprocessen, men i botten är de bara ett surrogat till det kunnande, nätverk och kapital som engagerade delägare kan tillföra. Det är när de egna tillgångarna står på spel det bränner till. När ledningarna nu tittar på möjligheten att förlänga vistelsen för inkubatorbolagen finns det anledning till eftertanke — hur länge mår företagen bra av att sitta i en relativt skyddad miljö? 

Det är extremt tuffa utmaningar teknikfokuserade företag står inför i dag. Axis, som framstår som ett lysande framgångsexempel, lever under ett hot att inte ha växt tillräckligt snabbt när marknaden sätter sig. Konkurrensen är mördande och även en vinnande teknologi kan på några år vara förbisprungen.

Med den allt hårdare konkurrensen från omvärlden finns det goda skäl att i innovationssystemet prioritera faktorer som påskyndar inkubatorbolagens partnerskap och samarbeten med den etablerade industrin. Att som nu bädda för att behålla företagen i husen under en längre tid är en riskabel väg att gå. I stället bör man överväga att satsa på större genomströmning och hårdare nypor mot företag där det står klart att potentialen till stor tillväxt saknas.

Denna snabbanalys avslutar Rapidus artikelserie om de skånska företagsinkubatorerna.

Kort sagt: Ideon Innovation flyttar in i nya byggnader och Minc tittar på att inta ännu en flygel i sitt hus i Västra […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.


  • Nytt bolag ska bygga bro över dödens dal

    Sedermera Corporate Finance och ängelnätverket Nordic Angels startar ett nytt gemensamt bolag för att överbrygga det nordiska tillväxtkapitalgapet. Partnerskapet ska länka samman två delar av marknaden som sällan samarbetar nära.

  • Ljusare för Spotlight Group men avyttringarna fortsätter

    Den pressade aktiehandelsplattformen Spotlight Market växte under det tredje kvartalet, men vågar inte ropa hej än. — Det är fortsatt tufft för våra kunder, säger vd Peter Gönczi.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • ”Ännu ett skitkvartal”

    ”Det känns som att jag skrivit samma vd-ord flera kvartal i rad nu, att nu är det dåligt men snart blir det bätrre”. Det säger Oscar Ahlgren, vd för finansrådgivaren Västra Hamnen Corporate Finance. Vändningen låter helt enkelt dröja på sig.

  • ”Svårt för kvinnor att resa kapital”

    Bolag med kvinnliga grundare får bara någon enstaka procent av riskkapitalet. Detta vill Minc ändra på och imorgon arrangeras Nordic Female Invest Summit för tionde året i rad. Men på ett decennium har ingenting hänt.

  • Resurs börsresa till ända

    På måndagen lämnade Resurs Holding in sin ansökan om avnotering från Stockholmsbörsen. En nioårig trist börsresa tar därmed slut och Resurs hamnar där banken började – hos Sibafamiljen.

  • Nytt investeringsbolag i Helsingborg letar startups

    Det bubblar i Helsingborg. Senast var det investerarnätverket Rydebäck Ventures med 20 miljoner i kassan som drog i gång, och nu ser Future Retail Ventures Skåne dagens ljus. Fonden letar nu efter sin första investering.

  • Hon tar över familjeimperiet

    Finansmarknadsdoldisen Jan Söderbergs familjeägda industrikoncern byter vd efter elva år. Ersättaren är en internrekrytering som närmast kommer från vd-posten i ett av de skånska dotterbolagen.

  • Cirkulärt möbelbolag får in halv miljard

    Den dansk-svenska möbeluthyraren Nornorm stänger en runda på motsvarande 550 miljoner kronor. Bolaget backas bland andra av Ikea och H&M-arvingen Karl-Johan Persson.

  • Nya pengar tittar på Skåne

    Monterro, riskkapitalbolaget som investerar i mjukvarubolag, har rest 19 miljarder kronor i två nya fonder. – Öresundsregionen har många intressanta bolag och flera av dem finns i vår tratt, säger vd Gustav Lagercrantz om de nya pengarna.