lördag 19 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nedladdad musik lockar uppstickare i Malmö

|  , ,
|  ,

Den kraftiga ökningen av lagligt nedladdad musik och film lockar fram allt fler mjukvarutjänster. I Malmö har nystartade Echolize plockat in drygt sju miljoner kronor i riskkapital för att ta upp kampen med storspelare som Spotify och Aspiro.

Förutom reklamfinansierad streaming, realtidsnedladdning av film och musik, ska Echolizes mjukvara även möjliggöra spridning och nedladdning av musikfiler där filhämtningen följs av en reklamfilm. Enligt Echolizes marknadschef Mårten Ohlin ligger mjukvarans styrka i att den tillåter mer kundspecifika reklambudskap än de musiktjänster som finns på marknaden idag.

— Vi är i slutfasen i samtalen med de riktigt stora skivbolagen och ska ha åtminstone ett kontrakt klart inom en månad, säger Mårten Ohlin.

Hittills har 7-8 miljoner kronor investerats i företaget. Huvudägare med två tredjedelar av aktierna är affärsängeln Lars Byléhn.

Genom att programmet enkelt går att lägga upp på sociala medier som bloggar och Facebook är bolagets förhoppning att mycket snabbt nå stor spridning. Lanseringen av betaversionen sker i slutet av månaden, bland annat genom att spelaren läggs upp på annonsplats på flera av de stora tidningarnas webbplatser.

Utvecklingen av affärsplanen och programvaran har skett under flera år, tidigare i bolaget Rewiired som dock begärdes i konkurs i juli varpå delar av inkråmet köptes över till Echolize.

Närmare 32 procent av den totala musikförsäljningen i Sverige sker i dag via nedladdning, enligt siffror från branschorganisationen IFPI. Då räknas så väl reklamfinansierad, streamad musik som köpta musikfiler. Bland de första att lansera en streamingtjänst var svenska Spotify. I våras tog börsnoterade Aspiro, med huvudkontor i Malmö, upp kampen med sin tjänst Wimp som hittills lanserats i Danmark och Norge.

Joel Lyth

Den kraftiga ökningen av lagligt nedladdad musik och film lockar fram allt fler mjukvarutjänster. I Malmö har nystartade Echolize plockat […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Edda Knowledge vill göra fysiken roligare

    PODD: Edda Knowledge utvecklar interaktiva undervisningar i VR för gymnasieelever. Bolaget vill göra komplex fysik och kemi mer lättförståelig, med […]

  • Trump insanity peak – Glad Påsk!

    Låt oss hoppas att påskäggen inte är rödlistade och att de innehåller angenäma överraskningar. Vi har haft nog med dåliga överraskningar på senare tid. Här följer en tankegång om varför det bör bli bättre nu.


  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.

  • Alteri Care satsar globalt

    Efter satsningen på internationell expansion närmar sig vårdtechbolaget lönsamhet – och ska revolutionera sjukvården i Zimbabwe.

  • Hon tar över rodret på Softhouse

    I fjol tog Stina Åkesson plats i vd-stolen på teknikbolaget Ourliving. Nu kliver hon även in i en vd-roll på ägarbolaget Softhouse. Här berättar den förre AF-borgbossen om ett turbulent fjolår.