fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Mitrionics lägger ner — patenten redan sålda

Trots investeringar på totalt elva miljoner dollar går Ideonbaserade Mitrionics i graven. Samtliga anställda har lämnat bolaget, som förra veckan ansökte om likvidation.

Rapidus har utan framgång sökt VD Magnus Hjern, men medgrundaren Stefan Möhl bekräftar att bolaget tvingas avveckla.

— Vi har lämnat in en frivillig likvidationsansökan eftersom vi inte kunde resa nytt kapital. Inga stora fordringar på bolaget kvarstår så vi bör kunna undvika konkurs, säger Stefan Möhl.

Största ägare är riskkapitalbolagen Creandum, Teknoinvest och Grande Ventures, men också Teknoseed har investerat i företaget som utvecklat en mjukvara som ökar beräkningshastigheten för så kallade FPGA-processorer. IP-rättigheterna har redan sålts till det amerikanska företaget Convey Computer, som i sin tur sålt dem vidare till tredje part.

Som mest hade Mitrionics drygt 20 anställda, men redan i slutet av förra året fick samtliga utom tre gå. I och med likvidationen lämnar också de kvarvarande tre sina uppdrag.

— Vi påbörjade vår förra investeringsrunda precis när finanskrisen slog till som hårdast, vilket försvårade processen. Generellt har annars det största problemet varit att vi inte kunnat få konkurrenskraftiga priser på FPGA-processorer från tillverkarna, eftersom de har sina stora volymer på de mindre kraftfulla enheterna, säger Stefan Möhl.

Så sent som i november tilldelades Mitrionics 3,8 miljoner kronor från Vinnova inom ramen för Forska & Väx-programmet, men de pengarna kunde aldrig plockas ut eftersom bolaget inte hittade en investerare som var beredd att matcha finansieringen.

Joel Lyth

Trots investeringar på totalt elva miljoner dollar går Ideonbaserade Mitrionics i graven. Samtliga anställda har lämnat bolaget, som förra veckan […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.