tisdag 18 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Konsultbolag från Stockholm öppnar Malmökontor

|  ,
|  

IT-konsultbolaget Diversify har etablerat sig i Öresundsregionen. Till årsskiftet ska ett tiotal personer vara sysselsatta vid det nya Malmökontoret, som även blickar mot finans- och försäkringsbolagen i Köpenhamn.

Diversify grundes 2007 och har idag ett 40-tal anställda IT-konsulter i Stockholmsområdet. Bland kunderna finns Skatteverket, Riksgälden, DnB Nor och Handelsbanken. Det är även bank- och finanssektorn som lockar i Köpenhamn medan bolaget i Skåne främst ska jaga kunder inom systemutveckling och infrastruktur, uppger Roger Sorsa, som anställts för att leda satsningen.

— Senaste året har varit tufft. Men sedan krisen lättat kände vi att vi ville vara med här i en expansiv region, säger han.

Roger Sorsa är grundare och tidigare VD till konsultbolaget HiBC i Malmö, som 2008 köptes upp av börsnoterade Know IT-koncernen. Diversifys verksamhet i Öresundsregionen är än så länge betydligt blygsammare, i dag jobbar tre personer vid det nystartade kontoret.

Erik Olausson

IT-konsultbolaget Diversify har etablerat sig i Öresundsregionen. Till årsskiftet ska ett tiotal personer vara sysselsatta vid det nya Malmökontoret, som […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Skånsk miljardnotering på börsen

    Det Rapidus kunde berätta redan i mars är nu bekräftat – Malmöbaserade Wesports noteras på Nasdaq First North Premier redan före årskiftet och fyller samtidigt på kassan till en värdering som mer än fördubblats på ett halvår.

  • Skulle inleda kapitalrunda – blev konkurs

    Labbot ville revolutionera läkemedelsindustrin med sitt analysinstrument. För bara en vecka sedan skulle Lundabolaget resa kapital för att ta instrumentet till den globala marknaden. Nu är det försatt i konkurs.

  • Helsingborg vill dubbla antalet studenter

    En nybildad stiftelse ska bidra till att öka antalet universitetsstudenter Helsingborg. Med näringslivets hjälp vill Helsingborgs handelsförening att antalet ska gå från 4 000 till 10 000.