fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Amerikanska toppnamn in i Reac Fuel

Amerikanska investeringsfonden VantagePoint, som tidigare stöttat högprofilbolag som Myspace och elbilen Tesla, har tillsammans med Sustainable Technologies Fund gått in med ett mångmiljonbelopp i miljöteknikbolaget Reac Fuel i Lund.

Ny ordförande i Reac Fuel är André Heinz, arvtagare till Heinz ketchupimperium, som drog igång investeringsfonden Sustainable Technologies Fund i Stockholm för tre år sedan.

— Med den här investeringen kan vi fortsätta den tekniska utvecklingen och samtidigt utarbeta de immateriella lösningar vi behöver för att kunna licensera ut den färdiga produkten, säger Reac Fuels VD Anders Carlius.

André Heinz har tidigare arbetat för miljöorganisationen The Natural Step och varit rådgivare i miljöfrågor för sin styvfar, John Kerry, i den amerikanska presidentvalskampanjen 2004.

I den nya styrelsen sitter också Bernie Bulkin från den amerikanska riskkapitalfonden VantagePoint med en investeringskassa på 4,5 miljarder dollar, varav en miljard ska investeras i miljöteknik de närmaste två åren. Innan Bernie Bulkin kom till riskkapitalfonden 2003, jobbade han 18 år inom BP-koncernen där han bland annat var forskningschef.

Reac Fuels teknik bygger på att utvinna syntetisk bensin och diesel ur biomassa. Bolaget grundades 2006 av entreprenören Anders Carlius och forskaren Rune Ekman och har i dag sex anställda. De två grundarna är även efter kapitaltillskottet storägare i bolaget.

Joel Lyth

Amerikanska investeringsfonden VantagePoint, som tidigare stöttat högprofilbolag som Myspace och elbilen Tesla, har tillsammans med Sustainable Technologies Fund gått in […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 

  • Cirkulärt möbelbolag får in halv miljard

    Den dansk-svenska möbeluthyraren Nornorm stänger en runda på motsvarande 550 miljoner kronor. Bolaget backas bland andra av Ikea och H&M-arvingen Karl-Johan Persson.

  • Nya pengar tittar på Skåne

    Monterro, riskkapitalbolaget som investerar i mjukvarubolag, har rest 19 miljarder kronor i två nya fonder. – Öresundsregionen har många intressanta bolag och flera av dem finns i vår tratt, säger vd Gustav Lagercrantz om de nya pengarna.

  • Ledningen räddar nattaron

    Nattaro Labs fyller på kassan i en riktad nyemission i vad som ser ut som en akut räddningsinsats. Enligt bolaget ska pengarna bland annat gå till satsningen på försäljning online.

  • Sandbergbolag gör omtag

    Man kan inte vara hur disruptiv som helst. Det har Sandbergägda Swatab fått erfara. Efter en försäljningsflopp med en tvättmaskin utan tvättmedel blir nästa produkt lite mindre vågad.

  • Skånska bolag på väg mot börsen

    Rapidus skrev nyligen om life science-bolagens tynande tillvaro på börsen och en begynnande avnoteringsvåg. Men det finns många andra bolag som tvärtom vill in på börsen. Rapidus listar ett dussin som vi känner till.

  • Pitchtävling på Minc

    På fredag blir det pitchtävling på Minc. Investerarnätverket Yeos Ventures, med affäsängeln Hjalmar Antonsson, bjuder in sex bolag och lovar 250 000 kronor till vinnaren.

  • Life science-bolag på reträtt från börsen

    Flera av Lunds life science-bolag verkar släppa hoppet om att börsen ska vara en plats för att locka riskkapital. Rapidus noterar nio avhopp från börsen under 2025. Prostalund, med huvudägaren Mats Alyhr, är det senaste exemplet.

  • ”Vissa borde inte ha kommit till börsen”

    I noteringsyran för ett par år sedan släpptes förhoppningsbolag som inte var redo in på listorna – och life science-sektorn är överrepresenterad. Det menar Aktiespararnas chefsjurist Sverre Linton. 

  • Hon är sommarens skånska emissionsdrottning

    Trots en skakig kapitalmarknad har entreprenörer från såväl life science som tech lockat investerare. Mest har Hansa Biopharma rest, med den nya vd:n Renee Aguiar Lucander. Rapidus har sammanställt sommarens nyemissioner.