måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Gamla Brimstone-ledningen nästan borta

Sedan IT-bolaget Brimstone blev uppköpt av Stockholmsbaserade Cinteros för knappt ett år sedan har verksamheten i Malmö stöpts om rejält. Femton anställda har blivit sex och stora delar av den gamla ledningen har spridits för vinden.

Redan innan sammanslagningen med Cinteros hade grundaren Sebastian Merlöv blivit bortlyft från VD-posten av styrelsen. Sedan dess har en rad ledningsprofiler i det tidigare Brimstone försvunnit:

* Mattias Lindemann, tidigare produktchef i Brimstone, gick i våras gick in som delägare i Sebastian Merlövs nya bolag Absalon.

* Per Siwmark, ekonomichef på Brimstone, har satsat på en karriär som skulptör i stengods.

* Oliver Merlöv, den siste av de fem ursprungliga grundarna i Brimstone, är sedan september produktchef på spelutvecklingsbolaget Massive Entertainment.

Kvar i Cinteros finns Lars Vida, Brimstones VD under hösten 2008, och Magnus Olsson, teknikutvecklare på Brimstone, som nu blivit produktchef på Cinteros.

Utöver att många funktioner varit dubbelbesatta när två bolag slagits ihop till ett menar Lars Vida att en viss förändring av manskapet varit nödvändig.

— Bolaget har fått en lite annan prägel och då behöver vi folk som är med på det, säger han.

Under året har Brimstone och dess mjukvara för att hantera kundrelationer införlivats i det tidigare mer konsultinriktade Cinteros. Samtidigt har nya kundgrupper dykt upp för Brimstones produkt, som tidigare mest såldes till bolag inom life science och konsumentvaror. Nu har bland annat fastighetsbolag samt kommuner och landsting tillkommit.

Totalt sysselsätter Cinteros ett 30-tal personer. Omsättningen för 2008 slutade på 23 miljoner kronor. VD Robert Erlandsson räknar med att omsätta cirka 30 miljoner i år, då Brimstones verksamhet införlivats, och att personalstyrkan ska växa framöver.

— Sedan slutet av sommaren har vi fullt i orderböckerna och nyanställer löpande, säger han.

Erik Olausson

Sedan IT-bolaget Brimstone blev uppköpt av Stockholmsbaserade Cinteros för knappt ett år sedan har verksamheten i Malmö stöpts om rejält. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.


  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Ljus i gamingtunneln

    Det är dystra tider för många spelutvecklare, inte minst de stora. Men i myllan med mindre indiestudior i Malmös gömmer sig ofta guldkorn. Här är bolagen att hålla koll på i vinter.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.