måndag 18 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Finanskrisen höjer tempot hos såddfinansiären Novo Seeds

Novo Seeds, den danska Novo-koncernens avdelning för såddfinansiering, har utvidgat personalstyrkan för att klara tillströmningen av kapitalbehövande. Sedan årsskiftet har företaget fått omkring 35 projekt att utvärdera, och man har nu anställt Bobby Soni som tidigare arbetat med licensiering och outsourcing på Leo Pharma i Ballerup.

— Finanskrisen gör att många investerare i det tidiga segmentet har det svårt. Men vi är fortfarande aktiva, och därför ser vi ett större inflöde av projekt än när vi startade, säger investeringsansvarige Stephan Christgau.

Hittills har företaget fyra danska småbolag i portföljen och har givit så kallat pre-seed-stöd till två projekt, alla inom läkemedelsområdet. När Novo Seeds startades hösten 2007 var planen att arbeta i hela Skandinavien, och enligt Stephan Christgau börjar man nu se en balans bland de sökande. De projekt som nu utvärderas är från Sverige, Danmark, Norge och Finland. Målet är ytterligare en investering före sommaren och ett par under hösten.

Novo Seeds har såväl Novo A/S som Novo Nordisk Foundation i ryggen, och bolagets egen ekonomi påverkas hittills inte av finanskrisen. Utmaningarna kommer när portföljbolagen behöver mer pengar och Novo Seeds vill gå samman med andra investerare, som i många fall har problem.

— Vi kommer att få arbeta hårt för att resa det nödvändiga kapitalet till våra bolag de närmaste åren. Samtidigt känns det viktigt att förmedla att läget inte är hopplöst, säger Stephan Christgau.

Övriga anställda i Novo Seeds är managing partner Søren Carlsen, investeringsansvariga Henrijette Richter och projektassistent Lone Penbye. I portföljen finns Cytoguide, EpiTherapeutics, MycoTeQ och Inagen.

Lisa Kirsebom

Novo Seeds, den danska Novo-koncernens avdelning för såddfinansiering, har utvidgat personalstyrkan för att klara tillströmningen av kapitalbehövande. Sedan årsskiftet har […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Fåhraeus går in i Trackpaw

    Lundabolaget Trackpaw, med grundaren Liza Tchapanova Albrektson, fick sin kapitalrunda övertecknad sedan Industrifonden och Christer Fåhraeus fond FSG valt att gå in med varsin kontrollpost.

  • Mau Holding investerar

    Efter flera år med få satsningar gör Mau Holding en investering – i en musikapp för förskolan. Samtidigt införs en modell som ska göra att fler av universitetets affärsidéer når marknaden.

  • På nya jobb

    Skånska börsbolag möblerar om i toppen. En ny vd tar över rodret för att ge fart åt expansionen medan en annan bygger sitt team för att vända nedåtgående siffror.

  • Rapporter från vecka 34

    Mattor och sportartiklar går bra, medan mode går trögt. Det framgår av de kvartalsrapporter som kom i förra veckan.