torsdag 1 januari 2026

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Bantat Apptus klarar livhanken med kapitaltillskott

Det blev en tuff höst för tidigare expansiva mjukvaruutvecklaren Apptus i Lund. Med drygt 20 personer färre i personalen, ett stängt kontor i Kanada och nytt riskkapital i ryggen räknar nu VD Michael Atlevi med att bolaget ska kunna övervintra under konjunktursvackan.

Idag jobbar ett 40-tal personer i bolaget, som utvecklar sök- och databasverktyg till främst katalog- och e-handelssajter som Eniro, CDON och brittiska Yell.com. Det kan jämföras med cirka 65 anställda förra våren.

Under 2007 växte omsättningen med drygt 60 procent till 50 miljoner kronor, med ett nollresultat. Michael Atlevi kallar själv 2008 för ”en riktig duvning” och utan att vilja precisera några siffror säger han att resultatet slutade med kraftig förlust.

Förutom de allmänt kärva tiderna är det Apptus avbrutna satsning i Nordamerika som strött grus i bolagets maskineri. Kontoret i kanadensiska Ottawa, med två personer, öppnades i februari förra året men har nu stängts.

För att täcka förlusten plockade Apptus i slutet av förra året in nytt riskkapital från InnovationsKapital, minoritetsägare sedan 2007. Den exakta summan vill Michael Atlevi dock inte uppge.

— Men vi får lugn och ro det här året, säger han.

Och det hoppas Michael Atlevi ska vara tillräckligt tills marknaden blir bättre igen.

— Det är för tidigt att ropa hej än, men siffrorna pekar åt rätt håll. Såsom vi är dimensionerade nu kan vi nog rida ut stormen, säger han.

Även efter emissionen är Apptus grundare Patrik Wåhlin och Michael Mokhberi huvudägare i bolaget.

Erik Olausson

Det blev en tuff höst för tidigare expansiva mjukvaruutvecklaren Apptus i Lund. Med drygt 20 personer färre i personalen, ett […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.