tisdag 16 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Gasporox- en startup som blev lönsam

|  
|  

Gasporox är bolaget som startade med en uppfinning på Lunds Universtitet. Efter åtta förlustår på börsen ser det ut som att vd Märta Lewander Xu skapat ett lönsamt företag. I den senaste kvartalsrapporten är det plussiffror och kvartalsvariationerna ska nu vara utjämnade.

Gasporox utvecklar produkter som med laserteknik mäter syrehalten i förpackningar. En av huvudapplikationerna är injektionsläkemedel som måste kontrolleras så att de förslutits korrekt, däribland vaccin. En annan tillämpning är livsmedel som förpackas i skyddande atmosfär, som charkuteriprodukter, färdigrätter eller tortillabröd.

I årets andra kvartal redovisar Gasporox en nettoomsättning på drygt 9,6 miljoner kronor. Rörelseresultatet och kassaflödet landar på blygsamma plussiffror, men bolagets vd Märta Lewander Xu är nöjd.

– Vi får bekräftat att vår strategi ger resultat och att vi är på rätt väg. Försäljningen för årets andra kvartal motsvarar en tillväxt på 19 procent jämfört med samma period förra året, och är därmed vårt starkaste försäljningskvartal någonsin. Samtidigt ser vi att våra kvartalsvariationer har jämnats ut. Vi ligger på en stabilare nivå nu, säger hon.

Som doktorand ingick Märta Lewander Xu i en forskargrupp på LTH inom laserspektroskopi. Från början mättes syrehalten i människokroppen, men därefter började man också att mäta i förpackningar. Kopplat till gruppen fanns ett bolag med ett antal patent. När det fick en ny huvudägare 2011 blev Märta Lewander Xu dess första anställda. 2016 börsnoterades Gasporox med Märta Lewander Xu som vd. Tekniken för att mäta i människokroppen knoppades av och noterades 2018 som GPX Medical, numera under namnet Neola Medical.

Gasporox har i dag kunder världen över, med Europa som kärnmarknad. Tillväxten just nu sker främst i Asien och den regelstyrda läkemedelsmarknaden är Gasporox huvudaffär. I planerna ligger breddningen mot livsmedelsindustrin, men också ett innovationsprojekt för att bredda tekniken till kontroll av läkemedelstabletter.

– Gasporox har fått 2,5 miljoner kronor i EU-anslag för att utveckla ett mätinstrument för läkemedelstabletter. Att vår laserteknologi kan användas för att även analysera läkemedelstabletter har vi utvärderat de senaste åren och fått ett gott gensvar från industrin av de initiala tester vi genomfört med externa partner. Detta är inget som kommer generera försäljning i år, men det passar väl in i vår strategi där vi vill bredda vårt erbjudande och samtidigt bygga tillväxt genom kundtriggad utveckling, säger Märta Lewander Xu.

Gasporox är sedan 2016 noterat på First North och har i skrivande stund ett börsvärde på drygt 90 Mkr.

Martin Linderoth

Gasporox är bolaget som startade med en uppfinning på Lunds Universtitet. Efter åtta förlustår på börsen ser det ut som att vd Märta Lewander Xu skapat ett lönsamt företag.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Dyr nyemission i Beammwave

    En försäkring är ibland dyr men nödvändig. Så resonerar Beammwaves vd Stefan Svedberg sedan hans bolag tecknat dyra garantier men sedan fått se sin nyemission så övertecknad att det blev ytterligare en runda.

  • Ljus i tunneln för Brainlit

    Bluetooth-uppfinnaren Tord Wingren siktar på att fördubbla försäljningen av smarta ljussystem i år. – Det har tagit tid att lära oss hur vi ska jobba med försäljning, men nu har vi fått till det, säger han.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Mikrodust redo att skala upp: “Dubblar omsättningen i år”

    Med ny vd, ny strategi och flera färska affärer ska Mikrodust från Lund snabbt komma tillbaka från negativ tillväxt, och gå ännu längre. — På 3 till 4 år ska vi vara över 100 miljoner, säger vd Jonas Wackerfeldt.

  • Nytt superår för Tepe

    Joel Eklunds tandborstbolag Tepe ser ut att verka helt utanför de konjunktursvängningar som de flesta andra lever med. Rapidus har tagit en titt på bolagets årsredovisning för 2024 och förbluffas återigen av siffrorna.

  • Nordamps på väg mot marknaden

    Halvledarföretaget Nordamps i Lund tar ett steg närmare marknaden med en nyemission där befintliga ägare står för pengarna. Men till hösten behövs en större summa för att komma hela vägen. – Nu ska vi rikta oss till kapitalmarknaden, säger vd Jan Andersson.

  • Xenergic når ”stor milstolpe”

    Lundabolaget Xenergics energisnåla minneskretsar finns nu för första gången i massproduktion hos kund. Enligt vd Anders Berglund är det en stor milstolpe som inte bara ger intäkter utan också nya kunder och investerare.

  • Bona – ”USA:s tullar kan påverka oss”

    Malmöföretaget Bona, med vd Kerstin Lindell i spetsen, redovisar stagnerad tillväxt för 2024. En dämpad konjunktur känns av och en stor verksamhet i USA kan komma att påverkas av tullar.

  • Obducats vd får gå

    Lundabaserade Obducats ansträngda finanser tar ut sin rätt. Patrik Lundström som varit vd i mer än 25 år får gå. Bolaget ska gå in i en ”ny fas” och ersätter honom med en styrelsemedlem som varit med lika länge.

  • Starkt Beijer Ref trots kyliga tider

    Värme- och kylgrossisten Beijer Ref visar en stark tillväxt i både omsättning och resultat för det första kvartalet 2025. Aktien sticker på börsen efter torsdagens rapport.