tisdag 19 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Positivt i skånska rapporter

Beijer Ref levererar en rökare i krysset, medan fastighetsbolagens nedskrivningar verkar ha tagit slut. Det är huvudpunkterna i dagens rapporter från de stora skånska börsbolagen.

Skånes tredje största börsbolag, Beijer Ref, redovisar ett starkt första kvartal trots höga jämförelsetal. Omsättningen steg med oförändrad marginal vilket höjde vinsten.

Organiskt backade försäljningen med 4 procent, medan förvärv kompenserade med 8 procent vilket gjorde att omsättningen som helhet steg.

Affärsområdet HVAC, Heat Ventilation Aircondition, backade med 7 procent och var det som främst tyngde. Det får antas bero på den tuffa byggkonjunkturen.

I resultaträkningen noteras en nettoomsättning på 7,7 miljarder kronor och ett rörelseresultat på 684 Mkr. Rapporten släpptes på tisdagen och fick aktien att stiga. Aktien fortsatte upp på onsdagmorgonen.

Duni

Servettföretaget Duni minskade försäljningen med 7,5 procent till 1,7 miljarder kronor i första kvartalet. Trots det lyckades företaget öka rörelseresultatet med 11 procent till 123 Mkr.

”Trots sjunkande inflation ser vi en lägre efterfrågan i framför allt Europa, vilket har sin bakgrund i eftersläpande effekter på hushållsekonomin. Återhämtningen på Europas största marknad, Tyskland, är fortsatt svag. Samtidigt är det Europa som utifrån låga nivåer har den största framtidsoptimismen kring det ekonomiska läget, skriver vd Robert Dackeskog i rapporten.

Duni fortsätter att förvärva företag inom hållbara förpackningar.

Heimstaden

Fastighetsbolaget Heimstaden, med huvudkontor i Malmö, har varit i hetluften en längre tid eftersom tunga svenska pensionsfonder har investerat i bolaget som är tungt belånat efter köpet av Roger Akeilus fastighetsbestånd, som har fått skrivas ned med negativ resultatpåeverkan.

I rapporten för förstakvartalet sker dock inte någon nedskrivning av fastigheternas marknadsvärde, tvärtom en uppskrivning med 2,5 miljarder kronor.

Tillsammans med ökade hyresintäkter bidrar det till ett röresleresultat på 4,7 miljarder kronor för det första kvartalet. Detta jämfört med en förlust på 11 miljarder under motsvarande kvartal förra året.

”Det positiva resultatet för det första kvartalet och stabiliserade fastighetsvärden signalerar ett skifte i sentimentet på bostadsmarknaden”, skriver vd Christian Fladeland i rapporten.

SLP

Även fastighetsbolaget SLP redovisar ökade fastighetsvärden i sin rapport. Tillsammans med ökade hyresintäkter och ökat driftsnetto gav det ett resultat före skatt som steg med 200 procent till 207 Mkr.

”Vi ser en fortsatt stark efterfrågan på attraktiva logistikytor”, skriver vd Tommy Åstrand i rapporten.

SLP är intriktat på logistikfastigheter och expanderar snabbt genom förvärv av nya fastigheter. 

”Under kvartalet genomförde vi vårt första förvärv i Göteborg, tillika vårt sextionde förvärv i ordningen. Vid sidan av vår organiska tillväxt har vi därmed i genomsnitt förvärvat en fastighet per månad sedan grundandet av bolaget 2019. Transaktionen medförde att vår portfölj vid kvartalets slut bestod av 100 fastigheter till ett värde om drygt 10 miljarder med en yta på 1 miljon kvadratmeter”, skriver Tommy Åstrand.

Beijer Ref levererar en rökare i krysset, medan fastighetsbolagens nedskrivningar verkar ha tagit slut. Det är huvudpunkterna i dagens rapporter från de stora skånska börsbolagen.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Fåhraeus går in i Trackpaw

    Lundabolaget Trackpaw, med grundaren Liza Tchapanova Albrektson, fick sin kapitalrunda övertecknad sedan Industrifonden och Christer Fåhraeus fond FSG valt att gå in med varsin kontrollpost.

  • Mau Holding investerar

    Efter flera år med få satsningar gör Mau Holding en investering – i en musikapp för förskolan. Samtidigt införs en modell som ska göra att fler av universitetets affärsidéer når marknaden.

  • På nya jobb

    Skånska börsbolag möblerar om i toppen. En ny vd tar över rodret för att ge fart åt expansionen medan en annan bygger sitt team för att vända nedåtgående siffror.

  • Rapporter från vecka 34

    Mattor och sportartiklar går bra, medan mode går trögt. Det framgår av de kvartalsrapporter som kom i förra veckan.


  • Rapporter från vecka 34

    Mattor och sportartiklar går bra, medan mode går trögt. Det framgår av de kvartalsrapporter som kom i förra veckan.

  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Hänt i vecka 31

    Vd-ruljangs och eftersläntrande kvartalsrapporter var det som dominerade det sommarstilla nyhetsflödet förra veckan. Bland annat vände Joel Eklunds ryggsäcksbolag USWE Sports till vinst, nästan.

  • Hänt i vecka 30

    Lite halvdana siffror rapporterades från Oatly, Swedencare och Alfa Laval i förra veckan. Men två av tre ser det som mellankvartal och räknar med att det tar sig under resten av året.

  • AAK och Mildef vinnare bland skånska rapporterna

    Det verkar räcka med att inte backa alltför mycket för att göra aktiemarknaden glad. Trots att de flesta rapporter visade upp obefintlig eller negativ tillväxt togs de emot ganska väl på börsen. Men ett bolag har det riktigt kämpigt.

  • Hänt i vecka 28

    En stjärnspäckad läkemedels-startup får in kapital. Ett annat life-science-bolagt ska avnoteras från börsen. Och nu har kvartalsrapporterna börjat trilla in. Rapidus redogör för de viktigaste skånska affärsnyheterna från veckan som gick.

  • Hänt i vecka 27

    Fastighetsbolagen Catena och Wihlborgs kom med rapporter, Prolight fick in sina 100 miljoner och två börs-vdar lämnar sina poster. Det är några av den gångna veckans nyheter.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.

  • Så mycket tjänade Skånes börsvd:ar 2024

    Alfa Lavals Tom Erixon var Skånes bäst betalda börs-vd 2024. Men störst lyft fick Camurus Fredrik Tiberg. Rapidus har listan över Skånes bäst betalda börs-vd:ar. Så här mycket tjänade de under förra året.

  • Konkurrens pressar Sparbanken Skåne

    Sparbanken Skåne dras med prispress på utlåningsaffären. Skånes största börsbolag Alfa Laval ser en svagare orderingång. Handelskrig och en skakig omvärld återspeglas i de skånska börsbolagens rapporter för årets första kvartal.