måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

TEQ Cool tar upp kampen med Lunds hjärnkylare

|  
|  

Thomas Jensen kommer in som vd för TEQ Cool för att kapitalisera och notera bolaget. Han tar upp konkurrensen med Lunds tre andra hjärnkylningsbolag.

TEQ Cools teknik bygger på patent från Quick Cool som var noterat på Spotlight tills det gick i konkurs 2020. Quick Cool bildades 2003 av bland andra professor Tadeusz Wieloch vid Lunds universitet. Vid konkursen köpte serieentreprenör och investerare Masoud Khayyamis bolag MK Capital Invest och Cardeon upp patent och en prototyp av kylmaskinen.

Planen var då att TEQ Cool skulle noteras i slutet av 2020, men ett år senare skrinlades planen för att istället först göra produkten klar för marknad.

– Nu vill vi gärna notera bolaget om vi lyckas resa det kapital som krävs för minst ett års drift av bolaget, säger Thomas Jensen, som inte avslöjar någon summa.

Nu färdigställer TEQ Cool en prototyp av kylmaskinen som först ska testas på friska frivilliga.

– Vi ska visa att den selektivt och effektivt kyler ned hjärnan. Den ska användas för att minimera sekundära hjärnskador vid svåra skallskador som skett exempelvis vid trafikolyckor, där det finns ett stort behov av en effektiv nedkylning, säger Thomas Jensen.

Thomas Jensen menar att de har annorlunda teknik än Lunds övriga hjärnkylningsföretag som går under namnen Dignitana, Brain Cool och Polar Cool.

– Inget av de övriga bolagen har en så unik metod som vi, vi har en precisionsnedkylning och går in med köldmedium i en ballong som placerats i näshålan. Kylningen berör endast huvudet och inte resten av kroppen. Om man kyler ner hela kroppen kan det orsaka andra problem.

Ser ni de övriga bolagen som konkurrenter?

– Nej, jag tycker att vi kompletterar varandra, det finns behov av olika tekniker för skilda applikationer. Och vi hjälper varandra att sprida kunskap om att kylningsmetoder finns. När det gäller svåra hjärnskador har vi en fördel jämfört med de övriga, vår teknik ger en mycket snabb nedkylning.

Thomas Jensen har tidigare noterat bolaget Allarity Therapeutics, ett danskt bolag som han även grundat, på Nasdaq i USA för två år sedan. Han sitter även i styrelsen för Cardeon.

Elisabet Ottosson

Thomas Jensen kommer in som vd för TEQ Cool för att kapitalisera och notera bolaget. Han tar upp konkurrensen med Lunds tre andra hjärnkylningsbolag.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.