tisdag 2 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Följer du Rapidus podd?

|  
|  

Lejonkulan är namnet på Rapidus podd där riskkapitalisten Jan Dahlqvist intervjuar skånska entreprenörer. Följ oss på Spotify och Apple Podcaster.
 

Den första säsongen av podden är nu ute, säsong 2 rullas ut under våren.

Oavsett om du själv är entreprenör, affärsängel eller bara intresserad av företagande kan vi utlova en lättsam, lärorik och underhållande radioproduktion i poddformat. Flera av bolagen som intervjuas har dessutom fått investeringar efter sitt deltagande i Lejonkulan.

Jan Dahlqvist har 30 års erfarenhet av att arbeta med riskkapital, allt från att finansiera startups till köp och försäljningar av etablerade företag på den så kallade buy out-marknaden. Han har bland annat varit partner på Capman och Polaris Private Equity.

I podden Lejonkulan är han lejonet som slår klorna i våra gäster och får dem att förklara varför just deras företag, produkter och tjänster behövs. Bolag som befinner sig i olika faser bjuds in till studion. Gemensamt för dem är att alla är i behov av kapital.

Lejonkulan har gjorts möjlig tack vare ett samarbete med Ålandsbanken som sponsor.

Lejonkulan är namnet på Rapidus nya podd där riskkapitalisten Jan Dahlqvist intervjuar skånska entreprenörer.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Investeringar över bron – tänk på det här

    Den som letar riskkapital på andra sidan Öresund gör klokt i att förstå skillnaderna mellan Stockholm och Köpenhamn. Rapidus delägare Jan Dahlqvist delar ett par erfarenheter efter 25 år i riskkapitalbranschen på båda sidor.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Den verkliga AI-utmaningen har knappt börjat

    Det är något nästan febrigt över AI just nu. Men de AI-startups som i dag rider på vågen bör ställa sig frågan: är våra kunder här för att stanna? Jan Dahlqvist höjer ett varningens finger.

  • Miljardbonusen som ingen vill ha

    Facebook-bolaget Meta påstås ha erbjudit upp till 100 miljoner dollar i bonus till Open AI-anställda som kan tänka sig att hoppa över till Zuckerberg. Ändå har inte en enda tackat ja. Jan Dahlqvist frågar sig varför.

  • Bästa affärerna görs nu

    I näringslivets värld är M&A – företagsförvärv och sammanslagningar – den ultimata tillväxtmaskinen. Men just nu är marknaden frusen av geopolitiska spänningar, tullar och osäkerhet. Just därför är det nu som de bästa affärerna görs, skriver Jan Dahlqvist.

  • Ny inloggning

    Kära prenumerant. På torsdag, den 12 juni, kommer vi ändra vårt inloggningssystem. Det gör vi för att förbättra vår service för dig. Här förklarar vi steg för steg vad du behöver göra på torsdag.

  • Kommer AI ta våra jobb?

    Kommer AI att stjäla våra jobb, eller kan den bli vår största tillgång? Med en av Europas högsta arbetslöshet växer oron över hur framtiden kommer att se ut för Sveriges arbetskraft. Nu krävs både mod och ansvarstagande, skriver Jan Dahlqvist.

  • Landet lagom är fullt av enhörningar

    Det råder en bild av att det är svårt att resa riskkapital i Sverige. Det är inte helt sant. I själva verket har Sverige ett av Europas starkaste ekosystem för riskkapital. Det skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist med uppmaningen: Våga drömma, våga stötta.

  • Småföretagen betalar priset för Trumps tariffer

    USA:s handelskrig med resten av världen påverkar alla, men i synnerhet små företag. För Sofia, småföretagare i Småland är detta inte storpolitik, det är vardag. Hon är en av dem som får betala priset för global osäkerhet, skriver Rapidus krönikör och delägare Jan Dahlqvist.

  • Vägen till det “omöjliga”: lönsam tillväxt

    Många startups misslyckas för att de saknar ett marknadsbehov. Men det finns lösningar på problemet. Här listar riskkapitalisten Jan Dahlqvist några av stegen som leder till framgång.