tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

40 miljoner till Helsingborgsdoldis

|  
|  

Acorai startar en internationell studie med sin mobila blodtrycksmätare och har säkrat 40 miljoner kronor i en pågående nyemission. Innan den stängs i oktober hoppas bolaget på ännu mer.

– Vi har en ledande investerare i Los Angeles. Tanken är att stänga rundan i mitten av oktober, säger Filip Peters, vd och medgrundare till Acorai.

Kapitalet ska gå till kliniska studier, den regulatoriska processen och att bygga upp en säljorganisation.

Acorai inledde i augusti en internationell studie på cirka 1.200 patienter i sex länder. Bolagets teknik baseras på AI-algoritmer och mäter blodtrycket i hjärtat utan invasiva ingrepp.

Sedan starten för fyra år sedan har Acorai tagit in totalt 40 miljoner kronor, och nu blir det alltså minst lika mycket till. I början av augusti blev bolaget beviljat ett snabbspår av USA:s livsmedels- och läkemedelsmyndighet, FDA. Ett så kallat Breakthrough Device Designation.

– Det innebär att vi får förhöjd prioritet när det kommer till den regulatoriska processen och kan ha en pågående dialog med FDA, säger Filip Peters, som just nu befinner sig i Los Angeles för ett samarbete med Cedars-Sinai sjukhuset – ett av de världsledande inom behandling av hjärt- och kärlsjukdom.

– Nästa steg är att göra klart den stora globala studien. Sedan hoppas vi att vara på marknaden i början av 2025. Då är det USA som blir den första marknaden, säger han.

Investerare i bolaget är sedan tidigare Bayer, Loop Capital, KHP Ventures, Life Science Invest och Golden Angel Investors.

Mette Carlbom

Medtechbolaget startar internationell studie. Men mer pengar behövs.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Svenska väskorna rymmer ett helt reningsverk

    Ett nyutvecklat, svenskt vattenreningssystem som ryms i två väskor kan rena upp till 20 000 liter kontaminerat vatten per dag – och drar inte mer energi än en hårtork. Perfekt vid kriser. Under 2025 planerar skånska Hydro Vessel att bli dubbelt så många.

  • Bonesupport tyngs av stark krona

    Bonesupport rivstartar 2025 med en rejäl tillväxt i framför allt USA. Men negativa valutaeffekter och ökade kostnader håller nere resultatet i det hyllade bencementbolaget från Lund.

  • …men desto bättre gick det för Avidicare

    Luftreningsföretaget Avidicare från Lund har fyllt på kassan. Bolaget fortsätter nu sin internationella expansionsresa och hoppas på att nå lönsamhet inom två år.

  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.

  • Uppköpsbud på Dignitana

    Dignitana i Lund steg med 67 procent på börsen på tisdagen. Orsaken är ett bud som kommer att göra skalpkylningsbolaget brittiskt. Vd Fredrik Jonsson berättar varför styrelsen vill sälja.

  • Paindrainer stänger fördröjd runda

    Lundabolaget Paindrainer har kommit i mål med en nyemission som varit på gång sedan 2023. Rundan leddes av av två nya ankarinvesterare och nu ska den ökade USA-satsningen bli verklighet.

  • Suturion får grönt ljus av FDA

    Lundabolaget Suturion har fått sin kirurgiska symaskin godkänd av amerikanska FDA. Nu börjar resan på riktigt. Vd Paan Hermansson berättar om planerna.