måndag 22 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Mikrodust tar in tio miljoner

|  
|  

Ideonbolaget Mikrodust, som utvecklar testutrustning för massproduktion av elektronikprodukter, tar in tio miljoner i en investeringsrunda som leds av affärsfamiljen Johnsons Tibia Konsult. Pengarna ska gå till marknadsföring av bolagets nya plattform och till att utöka teamet i Lund med 50 procent.

– Vi har spridit ut ägandet till några strategiskt väl valda investerare. Bland annat blir Tibia Konsult delägare och köper upp cirka 15 procent, säger Mats Iderup, vd för Mikrodust.

En av ägarna som funnits med sedan starten för tio år sedan är israeliska elektronikkoncernen Crow Group – och en av Mikrodusts största kunder är säkerhetsbolaget Verisure.

Lundabolaget levererar avancerade produktionstestare för elektronik, speciellt för test av strömsnåla IoT-produkter. Bolaget har gått från att arbeta med produktutveckling till att fokusera på egenutvecklade test för högvolymsprodukter. Pengarna från investeringsrundan kommer att gå till breda marknadsinsatser och lansering av den nya plattformen.

– Vi kan nu presentera tredje generationen av vår plattform som får namnet AtoMik. I samband med lanseringen som sker nu under våren så kommer vi gå in på bred front och stärka upp framför allt kring marknadsföring och sälj.

Bolaget befinner sig just nu i en expansiv fas och har flyttat till mer ändamålsenliga lokaler på Ideon-området.

– Vi är arton personer i nuläget och kommer rekrytera ytterligare åtta till tio till slutet av 2023. Det händer mycket hos oss på olika plan och tiden framöver blir spännande att följa, säger Mats Iderup.

Julia Eriksson

Ideonbolaget Mikrodust, som utvecklar testutrustning för massproduktion av elektronikprodukter, tar in tio miljoner i en investeringsrunda som leds av affärsfamiljen […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Volkswagen väljer Lund för expansion

    Fordonsindustrin har i tysthet tagit Lund i besittning. Volvo har cirka 400 anställda i staden, Bosch närmar sig 200 – och nu har Volkswagen gått in ett bolag som från början var en lundensisk startup.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Därför ökar efterfrågan på pansarglas

    Efterfrågan på pansarglas stiger i takt med upprustningen av militär och polis. Det märks hos Hammerglass i skånska Förslöv. Med stöd från EKN kan bolaget växa snabbt och säkert på nya marknader som Australien och Nordamerika.

  • Thule drar ned mål – aktien steg

    Friluftsbolaget Thule drar ned sitt finansiella mål. Det framkom i ett pressmeddelande på onsdagkvällen. På tiden, tyckte aktiemarknaden som inte tagit det tidigare målet på allvar.

  • Dyr nyemission i Beammwave

    En försäkring är ibland dyr men nödvändig. Så resonerar Beammwaves vd Stefan Svedberg sedan hans bolag tecknat dyra garantier men sedan fått se sin nyemission så övertecknad att det blev ytterligare en runda.

  • Ljus i tunneln för Brainlit

    Bluetooth-uppfinnaren Tord Wingren siktar på att fördubbla försäljningen av smarta ljussystem i år. – Det har tagit tid att lära oss hur vi ska jobba med försäljning, men nu har vi fått till det, säger han.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Mikrodust redo att skala upp: “Dubblar omsättningen i år”

    Med ny vd, ny strategi och flera färska affärer ska Mikrodust från Lund snabbt komma tillbaka från negativ tillväxt, och gå ännu längre. — På 3 till 4 år ska vi vara över 100 miljoner, säger vd Jonas Wackerfeldt.

  • Nytt superår för Tepe

    Joel Eklunds tandborstbolag Tepe ser ut att verka helt utanför de konjunktursvängningar som de flesta andra lever med. Rapidus har tagit en titt på bolagets årsredovisning för 2024 och förbluffas återigen av siffrorna.

  • Nordamps på väg mot marknaden

    Halvledarföretaget Nordamps i Lund tar ett steg närmare marknaden med en nyemission där befintliga ägare står för pengarna. Men till hösten behövs en större summa för att komma hela vägen. – Nu ska vi rikta oss till kapitalmarknaden, säger vd Jan Andersson.

  • Xenergic når ”stor milstolpe”

    Lundabolaget Xenergics energisnåla minneskretsar finns nu för första gången i massproduktion hos kund. Enligt vd Anders Berglund är det en stor milstolpe som inte bara ger intäkter utan också nya kunder och investerare.