onsdag 13 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Lument förbereder lansering i Tyskland…

|  
|  

Lundabolaget Lument, som fått både pausa och återuppta sin fas 2B-studie på sjukhus på grund av corona, ska nu slutföra studien på Perituskliniken på Medicon Village i Lund. Inom kort ska bolaget träffa tyska läkemedelsmyndigheten inför en planerad lansering i Tyskland som första marknad.

Bolaget har utvecklat ett kontrastmedel för CT-undersökningar, datortomografi, som förväntas ge bättre CT-bilder än med dagens etablerade kontrastmedel. Patienterna ska så kunna få en tidigare diagnos genom att undersökas med den billigare CT-utrustningen, i stället för den dyrare metoden med magnetkamera som används mer sällan. Studierna görs på ett 40-tal patienter med Crohns sjukdom, en typ av inflammation i tunntarmen.

– Studien beräknas bli klar innan årsskiftet. Det är för närvarande lättare för våra rekryterade patienter att få tillgång till undersökningstid på Perituskliniken än på Skånes universitetssjukhus i Malmö. Vi ska träffa den tyska läkemedelsmyndigheten under hösten. Deras återkoppling är strategiskt viktig för oss, säger Olof Böök, vd för Lument.

Bolaget är också i slutfasen av att utveckla en blandningsmaskin, som bereder kontrastmedlet ute på klinikerna. Den tas fram av ingenjörsfirman Join Business & Technology samt Cervitrol i Lund, och ska testas på kliniker i Lund och Oslo.

Lument bildades 2009 och har Oatlygrundarnas forskningsbolag Aventure som största ägare. Innovationen kommer från röntgenläkarna Thomas Fork och Ingvar Adnerhill vid Skånes universitetssjukhus.

Elisabet Ottosson

Lundabolaget Lument, som fått både pausa och återuppta sin fas 2B-studie på sjukhus på grund av corona, ska nu slutföra […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.


  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Svenska väskorna rymmer ett helt reningsverk

    Ett nyutvecklat, svenskt vattenreningssystem som ryms i två väskor kan rena upp till 20 000 liter kontaminerat vatten per dag – och drar inte mer energi än en hårtork. Perfekt vid kriser. Under 2025 planerar skånska Hydro Vessel att bli dubbelt så många.

  • Bonesupport tyngs av stark krona

    Bonesupport rivstartar 2025 med en rejäl tillväxt i framför allt USA. Men negativa valutaeffekter och ökade kostnader håller nere resultatet i det hyllade bencementbolaget från Lund.

  • …men desto bättre gick det för Avidicare

    Luftreningsföretaget Avidicare från Lund har fyllt på kassan. Bolaget fortsätter nu sin internationella expansionsresa och hoppas på att nå lönsamhet inom två år.

  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.

  • Uppköpsbud på Dignitana

    Dignitana i Lund steg med 67 procent på börsen på tisdagen. Orsaken är ett bud som kommer att göra skalpkylningsbolaget brittiskt. Vd Fredrik Jonsson berättar varför styrelsen vill sälja.

  • Paindrainer stänger fördröjd runda

    Lundabolaget Paindrainer har kommit i mål med en nyemission som varit på gång sedan 2023. Rundan leddes av av två nya ankarinvesterare och nu ska den ökade USA-satsningen bli verklighet.

  • Suturion får grönt ljus av FDA

    Lundabolaget Suturion har fått sin kirurgiska symaskin godkänd av amerikanska FDA. Nu börjar resan på riktigt. Vd Paan Hermansson berättar om planerna.